TOP

Midgard AYNO, Zdvorilá lampa.

Hlavným produktom spoločnosti Midgard sa stalo smerovateľné osvetlenie. Doposiaľ to bol zakladateľ spoločnosti Curt Fischer, ktorého dizajn definoval nástenné a stolové svietidlá Midgard. Nedávno sa pridali dizajnéri Stefan Diez a Lina Fischer z dizajnérskeho štúdia Diez Office, ktorí priniesli moderný prístup k niekdajšiemu revolučnému prístupu firmy a vytvorili majstrovské dielo s názdom Midgard AYNO.

„Prelom v dizajne po takmer 70 rokoch fungovania Midgardu bol jasnou výzvou. Veľmi radi sme to prijali, pretože sme to považovali za výzvu na nájdenie radikálneho riešenia. “

 

Stefan Diez

Dizajnová lampa AYNO sa neohýba, je v pozícii úklonu a tak aj po formálnej stránke stavia mosty medzi tradíciou spoločnosti Midgard a jej budúcnosťou.

Variácie dizajnovej lampy Migard AYNO

Foto: www.midgard.com

Dizajnová lampa Midgard AYNO je založená na myšlienke tak jednoduchej, že je až geniálna.

Táto moderná interpretácia nastaviteľného osvetlenia je veľmi obmedzená a štíhla –  nepotrebuje žiadne kĺby. Centrálnou charakteristikou tejto dizajnovej lampy je štíhla, ohybná tyč zo sklolaminátu, ku ktorej je pripevnený tenký kábel pomocou dvoch plynulo pohyblivých nastavovacích krúžkov. Vďaka svojmu inherentnému napätiu sa tyč vždy vráti do svojej pôvodnej polohy.

Pomocou kábla a krúžkov sa tyč ohýba do oblúka – funkcia známa z upraveného modelu Midgard TYP 113 z 20. rokov 20. storočia, ktorý bol už v Bauhause populárny. Pomocou tohto mechanizmu je možné tyč ohnúť do požadovanej polohy a kužeľ svetla umiestniť podľa potreby. Ďalšie jemné nastavenia je možné vykonať pomocou otočného tienidla.

Dizajnová lampa Midgard AYNO

Foto: www.diezoffice.com

Dizajnová lampa Midgard AYNO

Foto: www.diezoffice.com

Tyč zo sklenených vlákien (sklolaminátu), kábel a dva nastavovacie krúžky tvoria základ tohto dizajnového svietidla. Polohu tohto svietidla je možné meniť úplne jednoducho a rýchlo, bez akýchkoľvek kĺbov, iba pomocou krúžkov, ktoré sú rovnako nastaviteľné podľa potreby. Svietidlo AYNO je neuveriteľne flexibilné, pozostáva z pár komponentov, ktoré je možné zostaviť ľahko a bez akéhokoľvek náradia.

V dizajnérskom štúdiu Diez Office nadizajnovali svietidlo AYNO vo forme a tvare s usmerniteľným mechanizmom, ktoré harmonicky dopĺňa existujúcu zbierku klasík od spoločnosti Midgard, aj keď ide novým technologickým a mechanickým smerom. AYNO sa neohýba, je v pozícii úklonu a tak aj po formálnej stránke stavia mosty medzi tradíciou spoločnosti Midgard a jej budúcnosťou. To, ako sa svietidlo tak elegantne ukláňa, si pamätá zakrivené rameno Midgard TYP 113. Technicky vzaté, nízky počet dielov navyše ponúka užívateľom udržateľnú a rýchlu príležitosť opraviť si svietidlo sami. Pretože je také ľahké, AYNO sa ľahko prenáša a dá sa dokonca pripevniť na zložitý povrch, napríklad na suché steny. So svietidlom AYNO sa spoločnosť Midgard opäť rozhodla pre regionálnych výrobcov – všetky komponenty sa vyrábajú v Nemecku a montujú sa v Altona v Hamburgu, kde sídli spoločnosť Midgard.

Foto: www.midgard.com

“Stefan Diez má nesmierne veľké znalosti technológií, “komentuje David Einsiedler. A dodáva: „Dizajn bol vyvinutý z ideálnej kombinácie materiálu a funkcie – to je vec, v ktorej je Diez Office v Nemecku určite jedným z najlepších.“

Viac o tomto šikovnom dizajnérovi sa dočítate v článku „Dômyselný dizajnér Stefan Diez“

VÍŤAZ nemeckej ceny za udržateľnosť v dizajne 2021

Prídte sa pozrieť na dizajnovú lampu Midgard AYNO do showroomu PLAAN ARCHITEKTI v Bratislave.