TOP

Dômyselný dizajnér Stefan Diez

Keď chceme zmeniť svet, treba začať od seba. Dnes nemusí byť vôbec jednoduché stáť si za svojím názorom, presadiť si ho a vytrvať až do konca. 

Dômyselný a veľmi kreatívny nemecký dizajnér Stefan Diez  to však vie. Nikdy sa nevzdáva svojich impulzívnych nápadov, ktorými vždy vytvorí niečo nové, originálne, funkčné. Jeho vášnivé experimentovanie stále napreduje a dáva nový zmysel budúcnosti. Nesie so sebou svoju históriu a sľubuje lepšiu budúcnosť pre ďalšie generácie. 

ŽIVOT DIZAJNÉRA

Stefan Diez je nemecký priemyselný dizajnér, ktorý si založil svoje štúdio, resp. oázu nápadov, DIEZ OFFICE v roku 2003 v Mníchove. 

Ako syn stolára, mal svoje remeslo v krvi už od malička. Vyrastanie v domácnosti 4. generácie tesárov malo veľký vplyv na formovanie a kariéru tohto inovatívneho dizajnéra. Podľa rodinnej tradície sa vyučil stolárom a potom študoval priemyselný dizajn u Richarda Sappera na Štátnej akadémii výtvarných umení v Stuttgarte. Po niekoľkých rokoch práce s Konstantinom Grcicom založil Stefan DIEZ OFFICE v Mníchove.

Od roku 2007 bol Stefan profesorom priemyselného dizajnu na univerzite umenia a dizajnu v Karlsruhe a v roku 2015 nastúpil na školu priemyselného dizajnu v Lunde vo Švédsku. Od roku 2018 je Stefan Diez vedúcim priemyselného dizajnu na Vysokej škole úžitkových umení vo Viedni.

V roku 2008 zásadne zrekonštruoval svoj ateliér DIEZ OFFICE a presťahoval ho do priestorov bývalého stolárstva, ktoré sa stali ideálnou platformou pre kombináciu jeho originálne šialených nápadov, s praktickým experimentovaním a technickým know-how. DIEZ OFFICE je tím inovatívnych dizajnérov, ktorých poháňa zvedavosť, nadšenie a vášeň pre to čo robia. Zameriavajú na transformáciu jedinečných myšlienok do skutočných, funkčných výrobkov so znakmi originálneho dizajnu a odbornej kvality.

stefan diez

Foto: www.diezoffice.com

Stefan Diez sa spoločne so svojim tímom venuje potencionálnemu princípu obehovej ekonomiky a vyvíja výrobky každodennej spotreby, ktorých súčasti je možné ľahko vrátiť späť do materiálneho cyklu. Tento prístup viedol k vytvoreniu oceneného nábytku, svietidiel a doplnkov v spolupráci s medzinárodne uznávanými výrobcami ako Rosenthal, Thonet, Wilkhahn, HAY, e15, Magis, Vibia, Viccarbe, Wagner a mnohými ďalšími.

Na ergonomickú stoličku D1 od Wagner/Diez môžete prísť sadnúť v showroome PLAAN ARCHITEKTI a sami si odskúšať správne a dynamické sedenie.

UDRŽATEĽNÁ EKONOMIKA PODĽA DIEZA

V dnešnej dobe ešte stále väčšina spoločnosti funguje na princípe lineárnej ekonomiky, kde hodnota a kvalita produktov je vytváraná na základe spotreby čo najlepších materiálov. Naše zdroje sú však obmedzené a preto pokračovanie týmto smerom nie je udržateľné z environmentálneho ani ekonomického hľadiska.

Dizajnér Stefan Diez sa preto so svojim tímom zaoberá princípom cirkulárnej ekonomiky. V cirkulárnej ekonomike sú produkty vyrobené z udržateľných materiálov a obsahujú časti, ktoré sú udržiavané v cykle repasovania, opravy a opätovného použitia. 

Formovanie prechodu na túto cirkulárnu ekonomiku je však jedným z hlavných problémov dnešnej priemyselnej spoločnosti, pretože zmeniť svet a jeho zmýšľanie vôbec nie je jednoduché. Stefan Diez sa však touto cestou k lepšiemu zajtrajšku vydal a sformuloval 10 krokov/požiadaviek, ktoré by mali pomôcť nasmerovať svet na tento systém cirkulárneho navrhovania produktov.

Každý produkt, ktorý vznikne v ateliéri tohto inovatívneho dizajnéra sa riadi týmito pravidlami. Či už je to originálna sedačka Costume pre značku Magis, moderné svietidlo AYNO pre nemeckú spoločnosť Midgard, alebo stolička CHASSIS so sedadlom z lisovaného konope pre Wilkhahn… 

Viac o „Zdvoriej“ lampe AYNO, ktorú dizajnoval Stefan Diez pre nemeckú značku osvetlenia Midgard sa dočítate TU

stefan diez at work

Foto: www.diezoffice.com

Stefan Diez je muž originálnych myšlienok. Jeho dielňa je plná kreatívnych experimentov, ktoré postupne menia svet k lepšiemu. V jeho výtvoroch je cítiť odhodlanie i vášeň, s ktorou sa zakaždým pustí do svojich nových projektov. Chce sa stať moderným človekom… Čo je však moderné? „Nie je to túžba po postavení, po drahých veciach. Iste, všetci by sme chceli zarobiť peniaze. Ale pre nás je práca s vlastným odhodlaním oveľa dôležitejšia ako to, koľko zarobíme. Rozhodujúci je pre nás koncept, idea.“ vraví tento kreatívny priemyselný návrhár, ktorý sa za všetky tie roky ujal iba práce, o ktorú sa skutočne aj zaujímal.

Zdroj: www.diezoffice.com