TOP

Davide Groppi a Jeho Svetelné Umenie

Všetko sa to začalo na konci 80.rokov v jednom malom laboratóriu v historickom centre talianskej Piacenzy, kde Davide Groppi vyrábal svoje prvé lampy a rozhodol sa použiť svoje meno ako názov spoločnosti.

Kreatívna nezávislosť, či vášnivý a nekonvenčný manažment mu v priebehu času umožnili naučiť sa a rozvíjať svoju vlastnú značku originálnych a jedinečných produktov, ktoré sú v súčastnosti distribuované po celom svete.

Jeho projekty presahujú obyčajný funkčný koncept lampy, ktorá nie je len zariaďovacím doplnkom, ale je svetlom, ktoré sa stáva architektonickým prvkom schopným formovať a opájať okolitý priestor.

David Groppi spolupracoval s mnohými významnými spoločnosťami z oblasti dizajnu, ako sú napríklad De Padova, Boffi, Paola Lenti a Christofle. Tieto spolupráce mu umožnili integrovať svoje inovatívne osvetľovacie koncepty do rôznych dizajnových projektov a prispieť k vytváraniu jedinečných a zaujímavých priestorov po celom svete.

 

 

Jeho manipulácia so svetlom je fenomenálym spôsobom, ako zvádzať a vzrušovať.

 

 

Prispôsobené vašej nálade

Groppiho dizajny sú často inšpirované umením, prirodzenými javmi alebo každodennými objektmi. Niektoré z jeho svetiel majú napríklad pôvod v jednoduchých formách, ako sú listy stromov alebo kvapky dažďa. Okrem toho disponujú interaktívnymi prvkami, ktoré umožňujú užívateľom meniť ich tvar, polohu alebo intenzitu svetla podľa svojich potrieb a nálad.

ANIMA_01B
VISAVIS_01B@2x
UTOPIA_03

Medzi Groppiho ikonické lampy patrí napríklad „Sampei“, ktorá získala ocenenie Edida Award v roku 2011. Táto lampa je známa svojou jednoduchosťou a eleganciou, ktorá vytvára jemné a zároveň pôsobivé osvetlenie. Pomenovaná je po postavičke z japonského komiksu a evokuje obraz rybárskej pružnej udice, pripomínajúcej nádherné konáre vŕby alebo bambusové prúty, ktoré sa hladko hýbu v miernom vánku.

Sampei

Osvetlenie pre gastronomické hviezdy

Bezpochyby ste si už všimli, že jedlo chutí inak, keď ste v priestore s príjemným osvetlením. Je to ten istý princíp ako pri príjemnom hudobnom pozadí – prostredie má obrovský vplyv na to, ako vnímame chuťové nuansy jedla.

Osvetlenie v reštauráciách od Davida Groppiho nie je len funkčným prvkom, ale skutočným umením, ktoré dokáže transformovať priestor a ovplyvniť náladu hostí. Jeho svetlá sú špeciálne navrhnuté a umiestnené tak, aby zdôraznili jedlo, zvýraznili estetiku interiéru a vytvorili príjemné prostredie pre hostí.

Pre svetoznámych šéfkuchárov, ako sú Massimo Bottura, Massimiliano Alajmo, Moreno Cedroni a Giancarlo Perbellini,  sa stali svetlá Davida Groppiho preferovanou voľbou vďaka ich schopnosti vytvoriť intímnu a sofistikovanú atmosféru, ktorá podporuje zážitok z jedla.

Lampa OVO – Dizajn Massimiliano Alajmo, Raffaele Alajmo

Medzi oceneniami, ktoré značka získala, patria ocenenie Design Plus Award v roku 2014 za lampu Neuro, dvojité XXIII ADI Compasso d’Oro v roku 2014 za lampy Nulla a Sampei a čestné uznanie ADI Compasso d’Oro v Tetatet v roku 2016. Cena ADI Compasso d’Oro je považovaná za najhistorickejšie a najprestížnejšie ocenenie za dizajn na svete.

Od júna 2019 Sampei osvetľuje Ateliér pri vitráži prezidenta republiky v rámci projektu „Quirinale Contemporaneo“

Svietidlá od značky Davide Groppi nájdete čoskoro aj v showroome PLAAN ARCHITEKTI v Bratislave