TOP

Ako sa dobre vyspať? Pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť

Pred pár dňami sme si pripomenuli Svetový deň spánku a s ním aj to, prečo je spánok kľúčový pre naše fyzické, mentálne a emocionálne zdravie. Napriek tomu však robíme mnohé chyby, ktoré môžu negatívne ovplyvniť jeho kvalitu.

I keď vieme, aké dôležité je získať dostatok spánku, moderný životný štýl nás často oddiaľuje od tejto základnej potreby. Príliš veľa obrazoviek, stres, nezdravá strava a nedostatok pohybu môžu spôsobiť problémy so zaspávaním a prerušený spánok.

Odborníci z Auping pripravili zopár užitočných tipov, ako zlepšiť kvalitu spánku, pretože každý z nás si zaslúži mať život plný energie a vitality

TIP 1: Vypnite všetku elektroniku

Pravdepodobne si večer po robote sadnete s rodinkou pred telku či zoberiete do postele svoj notebook a pozriete si seriál. Nezabudnite však všetku elektroniku vypnúť predtým než pôjdete spať. Modré svetlo z týchto zariadení narúša rytmus tvorby melatonínu. Tento spánkový hormón sa vám vytvára po zotmení a prináša zo sebou únavu a pokojný spánok. Modré svetlo nevypnutých obrazoviek, mobilov či tabletov však ruší produkciu tohto hormónu a prebúdza svojimi vlnami vaše telo. Vypnite preto pred spaním všetky obrazovky, najlepšie hodinu pred spaním. Máte na telefóne budík? Prepnite ho do režimu nerušiť a hneď sa vám bude lepšie spať.

TIP 2: Nezaspávajte v strese

Nepracujte tesne pred spánkom a nechoďte do postele vystresovaný. Vyhraďte si čas na prípravu do postele. Možno vám to príde zbytočné, no neverili by ste čo spraví taká horúca kúpeľ či relaxačné dychové cvičenie. Položte si ruky na brucho a dýchajte. Vaša ruka sa bude v rytme vášho dychu pohybovať hore a dole, až kým nebudete úplne uvoľnený.

TIP 3: Zacvičte si

To, že fyzická aktivita ľudí unaví, zrejme nie je žiadna novinka. Aj tak však treba dať pozor na to kedy cvičíte. Cvičenie vie  ľudské telo najprv úplne zobudiť, naplniť ho endorfínmi a až po pár hodinách k nám prichádza nával skutočnej únavy. Preto treba cvičiť tak 2-3 hodiny pred spaním.

TIP 4: Zbavte sa starostí

Pripravte si vedľa postele zápisníček. Asi každý z nás má večery, kedy tesne pre spaním má v hlave milión myšlienok, starostí a problémov… Tie nás následne stresujú a nedajú nám spať. Skúste si ich zapísať niekam na papier či do zošita. Hneď vám odľahne a rýchlejšie zaspíte. Dokonca sa ani nemusíte báť, že vám ten skvelý nápad na darček pre partnera do rána vyfučí z hlavy. Takto budete mať ráno všetko pekne na papieri, to podstatné i nepodstatné.

TIP 5: Choďte sa prejsť

Táto rada môže znieť na prvý pohľad trochu vtipne či zarážajúco, no neznamená to, že keď neviete spať, máte sa ísť prejsť uprostred noci, to určite nie. Dôležité však je aby ste každý deň strávili vonku aspoň 10 minút. Okrem toho, že pobyt vonku zdraviu celkovo prospieva, zabezpečuje aj správnu hladinu melatonínu v krvi. Ak načerpáte cez deň dostatok denného svetla, večer vám telo vytvorí aj dostatok spánkového hormónu melatonínu, ktorý vám následne zabezpečí pokojný výdatný spánok.

TIP 6: Zazeleňte si izbu

Doprajte svojej izbe trochu zelene. Samozrejme kedysi sa tvrdilo, že rastliny nemajú byť v miestnostiach v ktorých spíme, pretože sa im otáča proces fotosyntézy na proces dýchania. V noci si totižto rastliny berú kyslík a vydychujú oxid uhličitý. Avšak dnes sme už múdrejší a zistili sme, že rastliny spánku neškodia, skôr mu prospievajú. Museli by ste si totiž preplniť celú miestnosť rastlinami, aby ste nejak postrehli tento ich nočný opačný proces. Naopak však stačí len jedna rastlina, ktorá vám za noc prečistí vzduch v celej izbe či pomôže pri respiračných ochoreniach. Stačí si len vybrať tú správnu pre vás…

TIP 7: Dodržujte spánkový cyklus

Poznáte ten pocit, keď vám ráno zvoní budík a vy neviete či to zvoní v sne, či naozaj? Strhnete sa z tuhého spánku a potom pol dňa sa neviete prebrať… Znamená to že ste sa zobudili v zlej fáze spánkového cyklu.

Jeden spánkový cyklus má 90 minút a pozostáva z 3 častí. Najlepšia fáza na prebúdzanie je posledná fáza cyklu – fáza ľahkého spánku. Nastavte si teda večer budík tak aby ste sa zobudili v správnej fáze. Zaberie to síce trošku času vypočítať si kedy to bude, no výsledok je nenahraditeľný.

TIP 8: Neležte len tak

Ak sa vám z nejakého dôvodu nedá zaspať, nestrácajte v posteli čas, aj tak vám to nepomôže. Prevaľovanie v posteli a čakanie na spánok vás akurát tak znervózni alebo viac zobudí. Radšej vstaňte a choďte si prečítať svoju obľúbenú knihu alebo upratať neporiadok v kuchyni. Spánok a únava sa tak čoskoro dostaví. Možno za 15 minút, možno až za 30, no určite rýchlejšie akoby ste mali ležať v posteli a počítať ovečky.

Skúste niektoré z týchto rád. Dožičia vám kvalitný spánok a ľahké ranné vstávanie.

Pretože oddýchnutý svet je lepší svet.

S láskou,

1200px-Auping-Logo.svg