Život a dielo Gaetana Pesca
Jedinečné nápady, nekonvečné prístupy, surrealistické návrhy. Aj tak by sa dala charakterizovať tvorba talentovaného talianského dizajnéra a architekta Gaetana Pesceho, ktorý zomrel 4. apríla v New Yorku vo veku 84 rokov.
„Každý kus, ktorý urobím, zmení môj pohľad na nasledujúci deň,“
Pesce s módnym návrhárom Pierrom Cardinom v roku 1969 na ikononickom kresle La Mamma
Gaetano Pesce sa začal prejavovať ako talentovaný dizajnér už v mladom veku. Absolvoval architektúru na University of Venice a neskôr sa presťahoval do New Yorku, kde si získal medzinárodné uznanie svojou revolučnou prácou.
Jeho kariéra bola charakterizovaná neustálym experimentovaním s farbou, tvarom a materiálmi. Pesce sa stal známym svojimi často surrealistickými návrhmi, ktoré vystupovali proti zavedeným normám a provokovali myseľ diváka. Jeho práca nebola len o estetike, ale často niesla aj hlboké sociálne a politické odkazy, čím významne prispieval k diskusii o témach ako genderová rovnosť a spoločenské normy.
Snáď najlepšie bol známy svojou baňatou stoličkou „Up“, tiež známou ako „La Mamma“ pri ktorej sa inšpiroval sochami starovekých bohýň plodnosti. Toto kreslo s guľovitým otomanom a príveskom v tvare lopty a reťaze nesie politický odkaz o prenasledovaní žien a ich predsudkoch. Navzdory počiatočnému skepticizmu sa La Mamma stalo ikonickým a obľúbeným dielom medzi dizajnérmi a zberateľmi po celom svete.
Kreslo La Mamma
NEW YORK
Pri jednej z návštev New Yorku koncom 70. rokov zaznamenal Pesce pokles energie a príležitostí v meste, čo ho inšpirovalo k navrhnutiu pohovky Tramonto a New York (Sunset in New York). Jeho dizajn s veľkým červeným polkruhom evokuje obraz slnka zapadajúceho za obzor, symbolizujúc dojem dekadencie a vzostup postmoderného dizajnu okolo roku 1980.
„V Benátkach som sa naučil o sile farieb vďaka živým odtieňom mesta a jeho odrazom na vode. Benátky sú farba, ale New York je hlavné mesto sveta…plné energie“
Tramonto a New York pre Cassina, 1980
Vynikal nie len svojimi dizajnovými kúskami, ale aj architektonickými dielami, ktoré prispeli k transformácii urbánnej krajiny.
Jedným z jeho najznámejších architektonických diel je Organická Budova v Osake v Japonsku, navrhnutá v roku 1989.Táto vertikálna záhradná budova s viac ako 80 druhmi visiacich rastlín je domovom kancelárskych priestorov a integrácia sviežej zelene do dizajnu má za cieľ pridať krásu k bežným funkciám každodenného života, ako aj prospieť životnému prostrediu.
Takisto aj budova La Torre Pluralista v São Paulu, navrhnutá Gaetanom Pescom, predstavuje unikátnu architektonickú štruktúru, ktorá svojím dizajnom zdôrazňuje diverzitu a komplexnosť spoločnosti.
Organická Budova v Osake
La torre pluralista v São Paulu
Gaetano Pesce získal počas svojej kariéry množstvo ocenení a uznaní, vrátane prestížneho ocenenia Compasso d’Oro za celoživotné dielo v roku 2022 za UP SERIES. Jeho vplyv na oblasť dizajnu je trvalý a inšpiruje novú generáciu dizajnérov k nekonvenčnému mysleniu a objavovaniu nových možností.
Jeho diela možno nájsť v rôznych galériách, múzeách zbierkach po celom svete, vrátane Museum of Modern Art v New Yorku, Centre Pompidou v Paríži, alebo Victoria and Albert Museum v Londýne.
Behom šiestich desaťročí Gaetano zmenil svet umenia, dizajnu, architektúry. S jeho smrťou strácame jedinečnú ikonu, no jeho diela a myšlienky budú pokračovať v inšpirácii ďalších generácií umelcov a tvorcov.
Gaetano Pesce (1939 – 2024)