TOP

Zanotta: ikona talianskeho dizajnu

V období päťdesiatych a šesťdesiatych rokov došlo k výraznému vzostupu tvorivosti a výskumu v sektore nábytku a domácich doplnkov.

Modernizmus bol v tomto období stále dominantným prúdom, pričom jednoduchosť, čisté línie a funkcionalita zaznamenali veľkú popularitu a ovplyvnili dizajn nábytku, architektúry a ďalších oblastí. Niektoré popredné spoločnosti a dizajnéri pochopili, že majú schopnosť významným spôsobom prispievať k formovaniu kultúry a estetických trendov.

Jedným z nich bol aj Aurelio Zanotta, zakladateľ značky Zanotta, ktorý vnímal vývoj nábytku ako nový spôsob kultúrneho vyjadrenia. Nábytok bol pre neho viac než len praktickým predmetom a považoval ho za hodnotný rovnako ako tradičné umelecké diela v oblasti maliarstva či sochárstva.

Počas šiestich plodných desaťročí Zanotta predstavila celkovo 550 ohromujúcich návrhov, z ktoých je 330 prítomných v trvalých zbierkach až 80 múzeí po celom svete (MoMa v New Yorku, Centre Pompidou v Paríži, Design Museum v Londýne…)

Zanottova jedinečná a na tú dobu revolučná cesta, podporovaná inštinktom, charizmou a prirodzeným záujmom o nové materiály a technológie, ho priviedla do kontaktu s niektorými dnes už legendárnymi ikonami talianskeho dizajnu ako napríklad Achille Castiglioni, Gae Aulenti, Marco Zanuso, Ettore Sottsass či Joe Colombo.

Ikonické kreslo Sacco

Každý z nás určite pozná sedacie vaky, no viete však, ktorý bol prvý?

Je to zvláštny a úžasný príbeh, na polceste medzi nadšením zo šesťdesiatych rokov a životom startupu. Piero Gatti, Cesare Paolini a Franco Teodoro boli traja neznámi dizajnéri z Turína, ktorí mesiace klopali na dvere, no ich nápad nikoho nepresvedčil.

Obiehali s plastovým vrecom naplneným polystyrénovými guličkami a vtipné bolo, že keď ho prezentovali, povedali, že vynašli kreslo.

 

,,Koľko z nás by malo túžbu a odvahu ísť do výroby, keby sa im naskytla takáto príležitosť?“

 

Aurelio Zanotta odvážny určite bol.

Sacco sa rýchlo stalo ikonou 60. rokov a symbolom mladého ducha a slobody. Jeho neformálny a moderný štýl sa stal populárnym medzi mladými ľuďmi aj nadšencami talianskeho dizajnu.

Kreslo tiež vzbudilo pozornosť pre svoju univerzálnu príťažlivosť a schopnosť zapadnúť do rôznych interiérov, od moderných po tradičné a získalo významné ocenenie Compasso d’Oro, ktoré je považované za jedno z najprestížnejších ocenení v oblasti dizajnu.

Aurelio Zanotta na legendárnom kresle Sacco

zanotta_sacco_poltrona_detail1
280_Sacco Vip27557_800x1200(1)
zanotta_sacco_poltrona_detail2

Maggiolina od Marca Zanusa

Umenie sa nemusí obmedzovať len na steny nášho domova. Výnimočne navrhnuté kusy nábytku sú samotné umelecké diela.

To platí najmä pre kreslo Maggiolina, ktoré bolo navrhnuté v roku 1947 pre súťaž sponzorovanú Múzeom moderného umenia v New Yorku (MoMA). Vytvoril ho známy milánsky architekt a dizajnér Marco Zanuso, jeden z prvých priekopníkov „dobrého talianskeho dizajnu“.

H060-Marco-Zanuso-Maggiolina-chair-2-1024x1024
H060-Marco-Zanuso-Maggiolina-chair-3-1024x1024

Prvá verzia kresla z roku 1947

H060-Marco-Zanuso-Maggiolina-chair-6-1024x1024

Spôsob spájania látkového sedadla s rámom bol v tej dobe považovaný za prelomový. Kreslo získalo zlatú medailu na trienále v Miláne v roku 1948 a dnes je stále vystavené v Die Neue Sammlung v Mníchove, jednom z popredných svetových múzeí dizajnu.

Zanotta uviedla do výroby kreslo Maggiolina v roku 1972 s elegantným rúrkovým rámom z nehrdzavejúcej ocele, opierkami na ruky a telom v čiernej alebo bielej hovädzej koži a koženými vankúšmi.

SUPERSTUDIO

Superstudio bol radikálny dizajnový kolektív, ktorý vznikol v Taliansku v 60. rokoch 20. storočia. Ich vizionársky prístup k dizajnu a architektúre sa vyznačoval odmietnutím existujúcich konvencií a hľadaním nových foriem a spôsobov myslenia.

Spolupráca so značkou Zanotta v roku 1966 viedla k vytvoreniu revolučného dizajnu a symbolom avantgardy s názvom Quaderna.

Dizajn vychádzal z myšlienky neutrálnej dvojrozmernej krajiny, ktorá, hoci všetko spája, ponecháva slobodu vytvárať objekty, prostredia, neutrálne krajiny.

Cieľom bolo urobiť priestor demokratickým: žiadna história, žiadne štylistické alebo materiálne odkazy. Iba priestor rozdelený mriežkou, ktorú možno ľubovoľne rozširovať na ortogonálnej sieti a nazývať „histogram“.

 

Produkty série Quaderna sú vyrobené z dutého dreva s bielym laminátovým povrchom, zdobeným izotropným kockovaným dizajnom s centrálnou vzdialenosťou 3 cm. Každý kus laminátu je aplikovaný individuálne podľa špecifického postupu, vyžadujúceho ručnú prácu trvajúcu asi osem hodín na jeden kus.

Séria Quaderna zahŕňa jedenásť „architektonických tvarov“, vrátane stolíkov, písacieho stola, konzoly a ďalších prvkov

ZANOTTA DNES

Zanotta nadalej pokračuje vo výrobe ikonických kolekcií, ktoré spájajú štýl, inováciu a funkčnosť. Spája ľudí, kreslí čiaru medzi minulosťou a budúcnosťou a nesie odkaz, ktorý Aurelio Zanotta začal v roku 1954, keď ukázal víziu a najmä odvahu a prispel k vytvoreniu toho, čo sa dnes nazýva TALIANSKÝ DIZAJN.

zanotta_maggiolina_chaise_longue_detail4 (1)
zanotta_710-quaderna_gallery_1_zoom_1989953838
zanotta_karelia_poltrona_detail2

Zanotta čoskoro aj v showroome PLAAN ARCHITEKTI v Bratislave