Renové: Návrat k elegancii minulosti
Mnoho ľudí nespomína na éru socializmu najružovejšie, avšak aj tá mala niečo do seba. Obzvlášť čo sa dizajnu týka.
Možno ste aj vy niekedy objavili staré kúsky nábytku u svojich starých rodičov alebo v bazári. Mnohí ľudia v nich cítia istú nostalgiu vzhľadom na ich špecifickú estetiku, ktorá môže vyvolať spomienky na detstvo alebo rodinný domov, ktorý nás spája s pocitom bezpečia a príjemných momentov.
Aj to je jedným z hlavných odkazov značky Renové, ktorá sa venuje reštaurovaniu (nie len) československého retro nábytku.
Ako vzniklo Renové?
Po štúdiu interiérového dizajnu na STU v Bratislave, pôsobila Anna Harvanová niekoľko rokov v interiérovom štúdiu kde sa obklopovala tapetami a krásnymi látkami. Tieto materiály ju inšpirovali k nápadu využiť ich pri renováciách starého československého nábytku, ktorý bol pre ňu odjakživa srdcovou záležitosťou.
Trvalo však dlho, kým našla odvahu pretaviť svoj sen v skutočnosť. Tú jej dodala mama jej vtedajšieho priateľa, Eva Hlavatá, ktorá mala takisto vzťah k starožitným veciam. Eva zhodou okoloností hľadala príležitosť na investíciu, no nemala konkrétnu myšlienku, zatiaľ čo Anna, naopak, mala krásny nápad, no chýbali jej prostriedky. Tak vzniklo Renové, ktoré dáva starým veciam nový život.
V ich ponuke sa nachádza nábytok v pôvodnom stave, ktorý si zákazník môže nechať zrenovovať podľa svojich predstáv. Okrem nábytku sa taktiež venujú renováciám skla, keramiky, hodín či osvetlenia, pričom väčšina pochádza z obdobia 60. a 70. rokov.
Eva Hlavatá a Anna Harvanová
Precíznosť
Do procesu renovácie je zapojený externý tím odborníkov, vrátane reštaurátora, alebo čalúnnika. Kľúčovým je výberom kvalitných materiálov pričom preferujú látky s vysokou odolnosťou voči opotrebeniu a s výrazným podielom vlny. Reštaurátor dbá na maximálnu pozornosť k detailom a starostlivosť a občas prepracuje jednu vec aj päťkrát, kým nie je s výsledkom úplne spokojný.
Pred a po
Dizajn, ktorý nám závideli aj v zahraničí
V období socializmu sa československý dizajn vyznačoval istou jedinečnou estetikou, ktorá kombinovala funkčnosť s jednoduchosťou a modernými prvkami. Často sa prejavoval v nábytku, bytovej výbave a industriálnych produktoch, ktoré boli dostupné pre široké masy. Obdivovaný bol najmä pre jeho inovácie a schopnosť zosúladiť moderné trendy s potrebami bežných ľudí. Mnohí západní dizajnéri závideli československým kolegom ich schopnosť vytvárať praktické a esteticky príjemné produkty s obmedzenými zdrojmi.
Aj v Renové sa pri práci stretávajú s kúskami od špičkových česko-slovenských dizajnérov, ktorí boli uznávaní aj v zahraničí.
Ikonické kreslá H-269, tiež známe ako “Lyže”, ktoré sú jedným z najznámejších dizajnov od českého dizajnéra Jindřicha Halabalu
Tzv. „Šumanky“ od dizajnéra Antonína Šumana
Komoda U-452, ktorú navrhol český dizajnér Jiří Jiroutek
Drevená komoda, ktorú pre UP Závody navrhol František Mezulanik v 60-tych rokoch
Švédska lavica od Miroslava Navrátila
V čom je nábytok z minulej éry výnimočný?
V minulosti sa vyrábali nábytky s väčšou starostlivosťou o detail a s použitím kvalitných materiálov. Je neuveriteľné, že aj po 60 rokoch môže napríklad kreslo mať stále stabilnú konštrukciu a po renovácii vyzerať ako nové, čo je v prípade súčasných nábytkov skôr výnimka.
Zrenovované kresielka z baru slávneho Hotela Kyjev v Bratislave
Renové svojou prácou dáva starému nábytku nie len nový život, no umožňuje ľuďom vytvoriť si domovy s dušou a osobným príbehom.
Viac z ich portfólia nájdete na oficiálnom webe
Aj my, PLAAN ARCHITEKTI, máme radosť zo spolupráce so značkou Renové.