TOP
Udržateľný dizajnový nábytok prostoria

Prostoria – Záleží nám na našej planéte

Ak chceme zmeniť svet, začnime najprv od seba. Každá malá snaha sa počíta. Každá fľaška, každý obal, každá taška… Udržateľnosť dnes už nie je pojem neznámy. Mnohí sa riadime jej pravidlami deň čo deň a snažíme sa tak postarať o budúcnosť ďalších generácií, aby mohli aspoň z časti okúsiť chuť sveta, v akom sme vyrastali my.

Môžeme tak urobiť napríklad aj vo výbere udržateľného nábytku. Chorvátskej značke Prostoria na svete záleží.

Udržateľný nábytok je srdcom značky Prostoria. Začína s výberom kvalitných materiálov a končí pri kúskoch s druhou šancou. Vyrába funkčný a pohodlný nábytok, ktorého nadčasový dizajn sa vám nezunuje ani po rokoch. Prechováva neustálu lásku k prírodným materiálom, pretože práve tie sú už prirodzene navrhnuté tak, aby odolali skúške času a s pribúdajúcim vekom sa dokonca stávajú krajšími.

Udržateľný nábytok a jeho TAJOMSTVO SKRYTÉ V MATERIÁLOCH

Chorvátsko je domovom nielen značky Prostoria, ale aj mnohých bujných lesov. Prostoria preto väčšinu dreva získava z lokálnych zdrojov, ktoré poskytujú širokú ponuku od slavónskeho dubu cez krásny orech, až po silný buk. Aby ste však mali na výber, využívajú aj iné druhy dreva dovážané z ich krajín pôvodu ako kvalitný a populárny teak či menej známy irok. Sú držiteľmi certifikátu FSC 100% a ich stolárstvo je plne sústredené na starostlivosť o drevo, pretože kvalita a dokonalosť produktu sa skrýva predovšetkým v kvalitnom, ošetrenom dreve. 

Keďže Prostoria už od samého začiatku prijala prírodné materiály ako jadro svojho procesu navrhovania, až 85 % látok, ktoré ponúkajú v ich produktových kolekciách, je prírodného pôvodu. Svoje špičkové textílie získavajú od svojich dôveryhodných partnerov, ktorí ich vyrábajú z prírodnej vlny a bavlnených vlákien. Mnohí z nich sú lídrami nielen v textilnom priemysle, ale aj vo svojom inovatívnom prístupe k udržateľnosti v procese navrhovania.

Ďalším ich vysoko kvalitným materiálom je samozrejme pravá koža. Kožené čalúnenie je u Prostorie hotovým umením, ktoré zbadáte už pri prvom pohľade na elegantné kreslo Strain a prvom dotyku s naozaj pohodlnou pohovkou Cloud. Pre svoj výrobný proces si prostoria vyberá len tie najlepšie kože, ktoré získavajú od partnerov z EÚ, ktorí spĺňajú všetky pravidlá a nariadenia pre zaistenie najvyšších štandardov dobrých životných podmienok zvierat.

Udržatelný nábytok Prostoria

Foto: www.prostoria.eu

Ergonómiu a komfort svojich sedačiek a rozkladacích pohoviek však zabezpečujú aj kombináciou kvalitných, vysoko odolných pien, ktoré sú samozrejme všetky recyklovateľné. Za originálnym dizajnom mnohých kúskov ako sú napríklad kreslá Polygon či Strain zas stojí nadčasová ohýbaná kovová konštrukcia, ktorá vydrží roky.

Vedeli ste o tom, že Prostoria vyhrala v roku 2021 až 3 uznávané ocenenia od inšitútu GERMAN BRAND AWARDS ?

Viac sa dočítate na tomto odkaze.

ŠTOF BY PROSTORIA

Systém výroby Prostorie samozrejme nie je lineárny, ale funguje na základe pravidiel cirkulárnej ekonomiky. „Štof by Prostoria“ je ich platforma pre obehové hospodárstvo s vlastným showroomom v Záhrebe. Tu svojim textíliám z predchádzajúcich kolekcií vdychujú nový život a dávajú im druhú šancu prostredníctvom predaja a ponuky nových dizajnových vankúšov či iných doplnkov vyrobených z menších zvyškových kúskov ich kvalitných textílií.  Taktiež podporujú oživovanie a reštaurovanie vintage nábytku, na ktorom sa podieľajú ich výborne zruční remeselníci.

Najnovším projektom Štof sú dva typy dizajnových tašiek vyrobených zo zvyškov textílií z  predchádzajúcich kolekcií Prostoria. Textilné dizajnérky  Andreja Bašak  a  Morana Radočaj  navrhli  „V“- bag , ľahkú „shopper“ tašku, ktorá sa hodí ku všetkým štýlom a na všetky príležitosti. Vďaka kvalite použitých textílií, ktoré pochádzajú od tých najlepších výrobcov nábytkového textilu, sa tieto „V“- bag tašky stávajú limitovanou edíciou a univerzálnym módnym doplnkom pre každého. Ich dizajn je minimalistický a vďaka odolným látkam s charakteristickými tkacími štruktúrami ponúka nielen optický, ale aj hmatový zážitok. 

Foto: www.prostoria.eu

Druhý typ tašky „Zipp“ , ktorý navrhla dizajnérka Anđela Vilić vznikol vlastne prerobením veľkej tašky určenej predovšetkým na vankúše. Ide o nadrozmernú formu s jednoduchými líniami, ktorej príťažlivosť je definovaná objemnosťou, rôznorodou štruktúrou a farbou. Je ideálna na nákupy, na pláž či na pikniky a podobne. 

Prostoria využíva svoju cirkulárnu ekonomiku nielen v oblasti textilnej výroby, no taktiež pri zvyškoch ostatných použitých materiálov. Drevný odpad, ako sú piliny, sa predáva ďalej do priemyslu na výrobu drevených peliet, zatiaľ čo malé zvyšky dreva sa predávajú lokálne ako palivové drevo. Kovový odpad sa posiela do zlievarne, kde sa roztaví a pripraví na opätovné použitie. 

Foto: www.prostoria.eu

UMENIE POPRI VÝROBE

Súčasťou spoločenskej zodpovednosti Prostorie  je však okrem revitalizovania nábytku a materiálov aj poskytovanie zvyškov rozličných textílií škôlkam, školám a vysokým školám na ich umelecké a remeselné programy. V roku 2021 Prostoria spustila spoluprácu s Fakultou textilnej technológie v Záhrebe na základe 1000 metrov látok z ich predchádzajúcich kolekcií. Študenti použijú materiál na rozvíjanie svojich dizajnérskych nápadov.

Foto: www.prostoria.eu

Umenie sa však deje aj priamo v továrni Prostorie popri jej každodennej výrobe. Sochárka Anđela Vilić, ktorá je vedúcou systému manažérstva kvality v Prostorii, využíva zvyšky výrobných materiálov, ktoré sú klasifikované ako „odpad“, pravidelne vytvára umelecké inštalácie pre vlajkové obchody Prostoria v Chorvátsku. Naposledy vytvorila deväť umeleckých inštalácií pri príležitosti výstavy „Prostoria 10“, v ktorých premenila odpad na umelecké diela a vložila do nich nový život.