TOP

Sedačka a 5 krokov si ako vybrať tú správnu

Sedačka. Útulná či reprezentatívna, moderná či klasická, kožená či semišová? Vybrať si tú správnu sedačku vôbec nie je ľahké.

V momente ako sa dostane do vašej obývačky, dominantne preberá žezlo a stáva sa ústredným prvkom tejto miestnosti. Sedačja je tým prvým kúskom, ktorý si galantne podá ruku s vašimi hosťami a tým posledným, pri ktorom si s rodinkou zaželáte dobrú noc. Trávi s vami celé dni… Nedeľné rána, poobedné siesty, dlhé večery i prebdené noci.

Práve preto si treba dopredu určiť jednotlivé vlastnosti, ktoré vám v konečnom dôsledku vytvoria perfektnú sedačku presne pre vás. Aké to však sú? Spýtajte sa odborníkov… Prostredníctvom dánskej spoločnosi Bolia vám prinášame sprievodcu pohovkami, v ktorom vás každý jeden krok posunie bližšie k vašej vysnívanej sedačke.

Krok 1: Aká veľká by mala byť vaša sedačka?

Veľkosť a model sú prvé veci, ktoré by ste mali zvážiť pri vyberaní svojej sedačky. Tento krok však nie je taký ťažký. Stačí sa postaviť do svojej obývačky a ona vám sama povie, čo je pre vás tá správna možnosť. Ak máte kráľovsky priestrannú obývačku, môžete si vybrať sofu akéhokoľvek tvaru. Samozrejme, záleží to aj od vašej celkovej dispozície… Napríklad, ak by ste potrebovali opticky predeliť obývačku a kuchyňu, siahnite po rohovej sofe možno i s otvoreným koncom. Výbornou možnosťou do väčších priestorov sú taktiež celé sedacie súpravy či veľkorysé modulárne sofy, ktorých veľkosť a doplnky si viete sami určiť.

Ak však máte menej miesta, žiadne strachy. Stačí siahnuť po elegantných 2 alebo 3-miestnych sedačkách. Takéto sofy pôsobia veľmi štýlovo, upravene a reprezentatívne. Ak ste však fanúšikom relaxu a pohodlia, „Elton Chaise Longue“ je tou pravou pre vás. Takáto sedačka nemusí nevyhnutne zaberať veľa miesta v miestnosti, no napriek tomu vám poskytne všetky výhody veľkej rohovej sofy. Pre vašich náhodných hosťov je zas vynikajúcim partnerom rozkladacia sedačka, ktorá vo dne stvárňuje úplne bežnú sedačku, no v noci sa mení na nepoznanie. Jediným pohybom z nej viete spraviť úplne iný kus nábytku, avšak s rovnakou dávkou elegancie a štýlu.

Škandinávska sedačka Elton od značky Bolia

Foto: www.bolia.com

Krok 2: Ktorý dizajn by ste si mali vybrať?

Po veľkosti či modeli sedačky prichádza na rad jej dizajn. Ten už neurčuje vaša miestnosť, ale vy sami. Tento výber musíte spraviť na základe vašich osobných preferencií a pocitov… Máte radi lákavé tvary či radšej čisté línie? Ste zástancom veľkorysých modulárnych sedačiek či skôr milovníkom nadčasovej klasiky?

Každá voľba má niečo do seba. Modulárna sofa je charakteristická svojimi širokými plochami, veľkorysými hĺbkami sedadla a niekoľkými modulmi, ktoré sa dajú rôzne kombinovať. Vyznačuje sa veľkou flexibilitou, ktorá jej umožňuje rásť spolu s vašou rodinkou a častokrát má mäkšiu výplň než iné sofy, čím vytvára nesmierny pocit pohodlia už pri prvom dotyku. Predstaviteľmi takýto sedačiek sú napríklad ikonická sofa „MR. BIG“, bestseller „Cosima“, neodolateľná „Aya“ či jemná „Angle“.

Na rozdiel od modulárnej pohovky sú tu klasické sofy. Ich krásne čisté línie sú decentne doplnené voľne uloženými pohodlnými vankúšmi. Sú krásnou definíciou nadčasového škandinávskeho štýlu a perfektnou voľbou, keď si potrebujete zariadiť svoj domov, možno úplne po prvýkrát. „Sofa Hannah“, „Sepia“ či originálna pohovka „Cloud“ sú perfektnými predstaviteľmi minimalizmu a jednoduchosti klasických pohoviek.

Bolia Mr. Big Škandinávske sedačky

Foto: www.bolia.com

Krok 3: Pena alebo páperová výplň, čo by mala obsahovať vaša sedačka?

Keď si vyberáte konkrétnu pohovku, vyberáte si v podstate aj medzi pevným alebo mäkkým sedením. Výplň sedákov zo studenej peny dodáva vašej pohovke pevnejší vzhľad a páperová výplň je zas poddajnejšia a mäkšia. Toto rozhodnutie závisí rovnako ako predchádzajúce, čisto od vás. Je na vás či vaša sedačka je pre vás skôr miestom na relaxáciu a túlenie alebo naopak plní reprezentatívnu a oficiálnu funkciu vo vašej domácnosti.

Krok 4: Materiál, farba a štruktúra?

V dnešnej dobe je veľmi dôležité aby naším hlavným určovateľom v tomto kroku bola udržateľnosť. Príroda, ktorá nás obklopuje je pre nás a rovnako aj pre značku Bolia hlavnou inšpiráciou a preto sa o ňu zaujíma a stará. Pokiaľ na dotyk radšej preferujete rôzne látky a tkaniny, Bolia ponúka široký výber certifikovaných OEKO-TEX látok. Ak chcete posunúť svoju udržateľnú voľbu o stupeň vyššie, ponúkajú aj krásnu látku „Bergo“ vyrobenú z recyklovaných plastových fliaš či ich odolnú látku „Ocean“ vyrobenú výlučne z prebytočných materiálov z ropného priemyslu a bez použitia vody pri výrobe. Okrem látok však majú v ponuke aj kožené varianty v špičkovej kvalite so 100% transparentnou cestou od krajiny pôvodu až do vašej obývačky. Týmto spôsobom si môžete byť istý, že materiál, na ktorom večer sedíte je od spoľahlivých partnerov, ktorých poslaním je stanoviť vysoké sociálne a environmentálne štandardy so zárukou dobrých životných podmienok.

Škandinávska sedačka Cloud od značky Bolia

Foto: www.bolia.com

Krok 5: Martindale, pilling a svetlostálosť?

Keď už máte vybratú veľkosť, dizajn aj vzhľad vašej sedačky, treba sa pozrieť aj na nejaké konkrétne hodnoty. Martindale, pilling a svetlostálosť sú vlastnosti, ktoré informujú o odolnosti látky. Pomocou nich ľahko zistíte, ktorý druh čalúnenia nábytku je pre vás a vaše potreby ten správny.

Martindale je jednotka na stanovenie odolností látky voči oderu. Pohybuje sa v rozmedzí od 0 do 120 000, pričom 120 000 je najvyššia odolnosť proti oderu. Odolnosť proti oderu pri každodennom opotrebovaní by mala byť spravidla vyššia ako 15 000 martindale a pri veľmi namáhaných častiach nábytku vyššia ako 25 000. Bolia má stanovenú minimálnu odolnosť proti oderu až na 20 000 martindale, čo zaručuje veľmi malé opotrebovanie pri štandardom každodennom používaní. Avšak vyššiu hodnotu si podľa vlastného uváženia a potreby môžete zvoliť sami.

Pilling alebo žmolkovanie je označenie pre malé klbká látky, ktoré sa tvoria na povrchu látky v dôsledku trenia a následného uvoľňovania malých vlákien látky. Táto vlastnosť sa hodnotí na stupnici od 1 do 5, kde 5 je najlepšie. Bolia na svojich produktoch nikdy nemá nižšiu hodnotu ako 3.

Škandinávska sedačka od značky Bolia

Foto: www.bolia.com

Poslednou, no rovnako dôležitou vlastnosťou je svetlostálosť, ktorá opisuje schopnosť tkaniny odolávať slnečnému žiareniu. Stupnica sa pohybuje od 1 do 8, kde 8 je najvyššie a najlepšie. Čím vyššia je svetlostálosť, tým lepšie látka odoláva slnečnému žiareniu bez straty farby. Odporúča sa, aby ste si nevyberali látku so svetlostálosťou nižšou ako 4.

Veríme že vďaka týmto krokom bude výber vašej novej sedačky alebo sedacej súpravy jednoduchší a vo výsledku budete spokojne sedieť na tej správnej.