TOP

Prostoria v novom hoteli Osmoliš v Dubrovníku

Interiér hotela Osmoliš je plne vybavený kolekciou nábytku Prostoria – okrem stoličiek Dobra, Bik, Strain a Oblikant, barových stoličiek Monk a exteriérovej kolekcie Osmo obsahuje aj kresielka Polygon, Oblique a Trifidae. Prostredníctvom tohto projektu bola vyvinutá nová modulárna pohovka Klaster a vonkajšia kolekcia Jugo, čo demonštruje mnohorakosť ich využitia.

Interiér nového hotelu Osmoliš navrhol kolektív „Numen / For Use“ a koncepčne nadväzoval na modernistickú betónovú škrupinu navrhnutú architektom Damirom Vitkovićom so zachovaním surového betónu ako hlavnej povrchovej úpravy v celom interiéri budovy. .

Na rozdiel od hmotnosti a určitej brutality samotnej architektúry sa všetok použitý nábytok Prostoria v novom hoteli Osmoliš vyznačuje relatívnou neutrálnosťou či jemnosťou formy, príjemnou haptikou a decentnou chromatickou hravosťou. Na všetkých plochách v interiéri, kde sa predpokladal priamy kontakt architektúry, bol ako finálna vrstva použitý drevený obklad, konkrétne smrekovec. Zloženie drevených panelov sa riadi architektonickými pokynmi a aktívne sleduje prechodové zóny medzi majestátnosťou pohľadového betónu a sklenenými stenami do humánnejšieho usporiadania nábytku, látok a osvetlenia. Apartmány a izby sú zariadené jednoduchým a decentným spôsobom s dôrazom na textúry, pokojný dizajn a prírodné materiály. Účelne jemná, útulná atmosféra a tmavé odtiene spektra úspešne tlmia slnečné svetlo a priťahujú pozornosť k panoramatickým výhľadom na more a horizont.

Nová outdoorová kolekcia Jugo, ktorá prevláda vo vonkajších priestoroch hotela Osmoliš, nadväzuje svojím dizajnom na architektúru a interiér hotela, navodzuje pocit stredomorskej relaxácie a potreby hedonizmu. Dizajn kolekcie stavia do protikladu racionálnu, takmer asketickú formu plastového dizajnu z nerezovej konštrukcie a veľkostne zvýraznených sviežich dekoračných vankúšov a podrúčok z masívneho dreva. Názov kolekcie bol inšpirovaný juhovýchodným vetrom sirocco (po chorvátsky jugo) – vetrom charakteristickým pre Jadranské more, nazývaným aj „vjetar od fjake“ (vietor, počas ktorého pretrváva zvláštny druh emocionálneho a fyzického stavu, keď človek má chuť nič nerobiť a len si užívať sladkosť okamihu).

Celý projekt a značku Prostoria v novom hoteli Osmoliš“ navrhli a realizovali v tvorivej spolupráci kolektívy „Numen / For Use“ a architektky Vanja Magić a Ivany Jonke.