TOP

Midgard prekračuje svoj tieň

Každý z nás má zlé dni. Dni, keď na oblohe nie je ani mráčik, no my aj tak prídeme domov ako zmoknuté kura. Dni, kedy nám to proste nejde a naša kreativita skrátka zhasla. Práve vtedy si potrebujeme rozžiariť svoj deň. Vtedy je ten čas, posvietiť si na svoju obľúbenú knihu a ponoriť sa do sveta fantázie. Prekročte svoj tieň a rozjasnite si svoje domovy s neodolateľnými svietidlami Midgard.  Ich elegancia a kreativita, skrytá v každom detaile, je pripravená rozsvietiť každý interiér, do ktorého vstúpite. 

MIDGARD OSVETĽUJE CESTU MODERNIZMU

Táto inovatívna značka nesie v každom svojom svietidle kúsok nostalgie. V každom ich detaile sa skrýva nádych ich viac ako 100 ročnej histórie. 

Midgard založil v roku 1919 inžinier Curt Fischer. Tento kreatívny nemecký priemyselný dizajnér skonštruoval prvé kĺbové svietidlo a preto sa Mighard pokladá za vynálezcu flexibilných nastaviteľných svietidiel. Fisherova práca bola skutočnou senzáciou na začiatku 20. storočia a stala sa inšpiráciou pre mnohých dizajnérov a architektov.

Midgard svietidlá ohromili aj vtedajšieho významného architekta a dizajnéra  Waltera Gropia, zakladateľa slávnej vysokej školy Bauhaus v Nemecku, ktorá položila základy modernistického umenia, architektúry a dizajnu. 

Midgard + bauhaus

Walter Gropius sa už od začiatku stal obdivovateľom a aktívnym podporovateľom Fischerových experimentálnych návrhov. Preto v roku 1926, keď sa škola Bauhaus presťahovala do nových priestorov v Dessau, rozjasnil si tento architekt s Midgard svietidlami nielen svoju novú obývačku v Dessau, ale aj všetky dielne tejto umeleckopriemyselnej školy. Odvtedy sa vďaka Fisherovej kreativite povýšili svietidlá v nemecku z len úžitkového predmetu na elegantnú dizajnovú inšpiráciu pre budúcich dizajnérov a architektov na tejto škole. 

V roku 2015 David Einsiedler a Joke Rasch preberajú spoločnosť od tretej generácie Fischerovcov a po reštrukturalizácii obnovujú výrobu v Hamburgu so zachovaním pôvodných Fisherových postupov a návrhov.

Dnes Midgard vyrába niekoľko radov svietidiel v rôznych farebných i materiálových variáciách, aby zapadli do každého interiéru a vniesli doň svoje svetlo kreativity a umeleckého  modernizmu. 

Polohovateľná lampa Midgard TYP 556

Svietidlo Midgard TYP556

ČARO UKRYTÉ V KAŽDOM DETAILE

Filozofia značky Midgard je definovaná vynaliezavosťou a remeselnou zručnosťou. Ich svietidlá sú precízne vyrábané len v Nemecku a zväčša ručne zostavované v Hamburgu. Vyznačujú sa funkčnosťou, kvalitou a špecifickým elegantným dizajnom. 

Títo predstavitelia moderných svietidiel s decentne zakomponovanými pozitívnymi farbami sa už od začiatku nevenujú lampám ako celku, ale podrobne študujú a dôkladne sa sústredia na každý jeden detail.

Najznámejším návrhom Midgardu je TYP 113. Toto ručne vyrábané majstrovské dielo, nesie so sebou celú históriu značky Midgard. Keď sa škola Bauhaus v roku 1926 sťahovala  do svojich nových budov v Dessau, práve tento typ osvetlil väčšinu jej priestorov. Toto svietidlo bolo tak výnimočné, že keď osobnosti ako Walter Gropius, Hannes Meyer a Lyonel Feiniger odišli z Bauhausu, každý z nich si vzal svoje svietidlo Midgard TYP 113 so sebou. Meyer ho vzal do Ruska, Gropius do Lincolnu (Massachusetts) a Feininger do New Yorku. 

Midgard TYP 113

K 100. výročiu spoločnosti Midgard sa TYP 113 opäť začal nanovo vyrábať pomocou pôvodných techník a materiálov, bez použitia sériovej výroby. 

Na základe tohto svietidla boli vyvinuté aj série lámp Modular a Spring Balanced s nastaviteľnými kĺbmi v rôznych variáciách uchytenia a umiestnenia.

Ďalším výnimočným typom tejto značky je svietidlo K831. Je tým najjednoduchším a zároveň najkrajším spôsobom osvetlenia aký môžete dožičiť vášmu pracovnému i jedálenskému stolu či kuchynskej linke. Toto elegantné minimalistické svietidlo je dostupné v rôznych materiálových aj farebných prevedeniach. 

Ak chcete čistú eleganciu, zvoľte si toto svietidlo v medenom, hliníkovo čiernom alebo striebornom prevedení. Ak si však chcete osviežiť priestor siahnite radšej po kombinácií svetlo zeleného smaltovaného tienidla s veselým žltým, oranžovým či červeným textilným káblom. 

Midgard K831

Rodina svietidiel Midgard sa však stále rozširuje a prijíma medzi seba nových členov. Jedným z nich je aj víťaz nemeckej ceny za udržateľnosť v dizajne 2021, svietidlo AYNO od nesmierne kreatívneho priemyselného dizajnéra Stefana Dieza. Tento dizajnový kúsok búra doterajšie hranice dizajnu svietidiel a predstavuje prepojenie tradícií tejto spoločnosti s jej svetlou budúcnosťou.

AYNO spĺňa všetky požiadavky na dizajn, technológiu a udržateľnosť. Jeho ústredným prvkom  je sklolaminátová ohybná tyč, ktorú formuje k nej pripevnený kábel dvoma pohyblivými krúžkami. Posunutím týchto nastavovacích krúžkov hore a dole sa lampa ohne aj vráti do požadovanej polohy a svetlo sa nasmeruje tam, kde je to potrebné. Okrem tejto vynikajúcej inovatívnej a jednoduchej technológie vás AYNO očarí aj svojím perfektným dizajnom, ktorý spraví z vašej izby moderný dizajnový priestor.

Posvieťte si na lepšiu budúcnosť a rozžiarte si vaše upršané dni so svietidlami Midgard.

Midgard AYNO