TOP

Midgard prekračuje svoj tieň

Svietidlá, ktoré kombinujú inovatívny dizajn s viac ako storočnou tradíciou, ponúkajúc eleganciu a funkčnosť. Flexibilné nastavenie a ikonický štýl ich robia obľúbenou voľbou do každého domova či komerčného prostredia.

MIDGARD OSVETĽUJE CESTU MODERNIZMU

Spoločnosť Midgard bola založená v roku 1919 inžinierom Curtom Fischerom, kreatívnym nemeckým priemyselným dizajnérom, vďaka ktorému sa stala pionierom v oblasti flexibilných nastaviteľných svietidiel so svojím prvým kĺbovým svietidlom. Fischerova práca bola v začiatkoch 20. storočia skutočnou senzáciou a inšpirovala mnohých dizajnérov a architektov.

Svietidlá Midgard tiež uchvátili významného architekta a dizajnéra Waltera Gropia, zakladateľa slávnej vysokej školy Bauhaus v Nemecku, ktorá definovala modernistické umenie, architektúru a dizajn.

Midgard + Bauhaus

Walter Gropius bol od začiatku obdivovateľom a aktívnym podporovateľom Fischerových experimentálnych návrhov. Preto v roku 1926, keď sa škola Bauhaus presťahovala do nových priestorov v Dessau, Gropius si s Midgard svietidlami rozjasnil nielen svoju novú obývačku, ale aj všetky dielne v škole. Odvtedy sa vďaka Fisherovej kreativite povýšili svietidlá v Nemecku z úžitkového predmetu na elegantnú inšpiráciu pre budúcich dizajnérov a architektov.

V roku 2015 David Einsiedler a Joke Rasch preberajú spoločnosť od tretej generácie Fischerovcov a po reštrukturalizácii obnovujú výrobu v Hamburgu so zachovaním pôvodných Fisherových postupov a návrhov.

Dnes Midgard vyrába niekoľko radov svietidiel v rôznych farebných i materiálových variáciách, aby zapadli do každého interiéru a vniesli doň svoje svetlo kreativity a umeleckého modernizmu. 

Polohovateľná lampa Midgard TYP 556

Svietidlo Midgard TYP556

ČARO UKRYTÉ V KAŽDOM DETAILE

Filozofia značky Midgard je definovaná vynaliezavosťou a remeselnou zručnosťou. Ich svietidlá sú precízne vyrábané len v Nemecku a zväčša ručne zostavované v Hamburgu. Vyznačujú sa funkčnosťou, kvalitou a špecifickým elegantným dizajnom. 

Títo predstavitelia moderných svietidiel s decentne zakomponovanými pozitívnymi farbami sa už od začiatku nevenujú lampám ako celku, ale podrobne sa sústredia na každý jeden detail.

Najznámejším návrhom Midgardu je TYP 113. Toto ručne vyrábané majstrovské dielo so sebou nesie celú históriu značky Midgard. Keď sa škola Bauhaus v roku 1926 sťahovala  do svojich nových budov v Dessau, práve tento typ osvetlil väčšinu jej priestorov. Toto svietidlo bolo tak výnimočné, že keď osobnosti ako Walter Gropius, Hannes Meyer a Lyonel Feiniger odišli z Bauhausu, každý z nich si vzal svoje svietidlo Midgard TYP 113 so sebou. Meyer ho vzal do Ruska, Gropius do Lincolnu (Massachusetts) a Feininger do New Yorku. 

Midgard TYP 113

K 100. výročiu spoločnosti Midgard sa TYP 113 opäť začal nanovo vyrábať pomocou pôvodných techník a materiálov, bez použitia sériovej výroby. 

Na základe tohto svietidla boli vyvinuté aj série lámp ModularSpring Balanced s nastaviteľnými kĺbmi v rôznych variáciách uchytenia a umiestnenia.

Ďalším výnimočným typom tejto značky je svietidlo K831. Je tým najjednoduchším a zároveň najkrajším spôsobom osvetlenia aký môžete dožičiť vášmu pracovnému i jedálenskému stolu či kuchynskej linke. Toto elegantné minimalistické svietidlo je dostupné v rôznych materiálových aj farebných prevedeniach. 

Ak chcete čistú eleganciu, zvoľte si toto svietidlo v medenom, hliníkovo čiernom alebo striebornom prevedení. Ak si však chcete osviežiť priestor, siahnite radšej po kombinácií svetlo zeleného smaltovaného tienidla s veselým žltým, oranžovým či červeným textilným káblom. 

Midgard K831

Rodina svietidiel Midgard sa však stále rozširuje a prijíma medzi seba nových členov. Jedným z nich je aj víťaz nemeckej ceny za udržateľnosť v dizajne 2021, svietidlo AYNO od nesmierne kreatívneho priemyselného dizajnéra Stefana Dieza. Tento dizajnový kúsok búra doterajšie hranice dizajnu svietidiel a predstavuje prepojenie tradícií spoločnosti s jej svetlou budúcnosťou.

AYNO spĺňa všetky požiadavky na dizajn, technológiu a udržateľnosť. Jeho ústredným prvkom  je sklolaminátová ohybná tyč, ktorú formuje k nej pripevnený kábel dvoma pohyblivými krúžkami. Posunutím týchto nastavovacích krúžkov hore a dole sa lampa ohne aj vráti do požadovanej polohy a svetlo sa nasmeruje tam, kde je to potrebné. Okrem tejto vynikajúcej inovatívnej a jednoduchej technológie vás AYNO očarí aj svojím perfektným dizajnom, ktorý spraví z vašej izby moderný dizajnový priestor.

Posvieťte si na lepšiu budúcnosť a rozžiarte si vaše upršané dni so svietidlami Midgard.

Midgard AYNO