TOP

Materiály v interiéri 2021

Kreativita je najväčším prejavom slobody, domov je jej oázou. To čo dnes najviac potrebujeme je cítiť sa voľní, a slobodní práve keď sme doma. Pretvorme si teda naše domovy. Teraz je ten najlepší čas byť kreatívny. 

Ak máte nápad či predstavu, tak choďte do toho. Neodkladajte to na zajtra, pozajtra… Ak však ešte len hľadáte inšpiráciu, vedzte, že základom je správny výber materiálov. Pozrite sa čo letí dnes, možno vám niečo z toho padne do oka.

Trendy

Odolnosť , inovácia, udržateľnosťfunkčnosť. Štyri slová, ktoré charakterizujú nový spôsob koncepcie domácich priestorov. Naše domácnosti sa za posledný rok stali nielen miestom na odpočinok a čas s rodinou, ale tiež našou kanceláriou, študovňou a posilňovňou. Preto potrebujeme zmenu. Tohtoročný interiérový dizajn ponúka nové nápady a riešenia, ktoré nám umožnia čo najlepšie a najkrajšie využiť každý priestor v byte alebo dome

UDRŽATEĽNÉ ECO-MATERIÁLY

Opäť sa vraciame k otázke udržateľnosti, ktorá je každým rokom dôležitejšia. Skvelou možnosťou, ktorá sa stále viac a viac dostáva do popredia je nábytok, krytiny a dekorácie z recyklovaného materiálu. Na svet prichádzajú stále nové spôsoby a dizajny ako zakomponovať recyklované materiály, ako plechovky, plasty či papier, do našich domácností. Udržateľnosť v interiéroch nemusí byť vyjadrená len použitím recyklovaných materiálov, ale taktiež konštantným používaním ekologických, recyklovateľných materiálov s nízkou uhlíkovou stopou a celkovým dopadom na prostredie. Napríklad čím menej plastu použijete, tým má vaša domácnosť nižšiu uhlíkovú stopu.

Nábytok či dekorácie z takýchto materiálov sa môže použiť jednak do vintage domácností, no taktiež aj do moderných mestských bytov. 

Foto: www.italianbark.com

Foto: www.fdbmobler.dk

Drevo

Drevo je bezpochyby hviezdou tejto sezóny. Je najlepším vyjadrením návratu k prírode a udržateľnosti životného prostredia. Tento materiál je veľmi odolný, s dobrými izolačnými vlastnosťami a používa sa v mnohých formách a aplikáciách.

Drevené tóny vnesú do našich domovov teplo, zútulnia ho. Rôzne druhy dreva sa líšia odtieňom farby, fyzikálnymi vlastnosťami, ale aj atmosférou ktorú prinesú do interiéru.Napríklad teak a mahagón sú zvyčajne tmavé dreviny, zatiaľ čo javor a kaučukové drevo majú svetlejšiu farbu. Tento rok bude patriť svetlým odtieňom dreva, ktoré vedia s ľahkosťou otvárať priestor. Svetlé drevo je taktiež charakteristickým znakom škandinávskeho dizajnu, ktorý je v poslednom čase veľmi populárny. 

Okrem klasického dreva sa však do popredia dostávajú aj iné, nevšednejšie materiály. Novinkou sú napríklad bambusové hojdačky priamo v obývačke, zelené obrazy na stenách či steny z machu a k tomu veľa rastlín či kvetov v minimalistických črepníkoch. Takéto prvky v vám do vašeho domova vnesú kúsok ozajstnej prírody a energie.

Ratan

Ratan už nemusí byť len na vašich terasách či balkónoch. Vneste si ho do svojich bytov aj spolu s nádychom prírody. Vďaka svojej textúre pletenia sa ratanový nábytok rýchlo stal jedným z najhorúcejších trendov vo svete dekorácií. 

Tento prírodný materiál sa dá použiť kdekoľvek. Či už sú to menšie doplnky alebo celé ratanové kreslá, stoličky či tienidlá.  Vyzerá úžasne, keď sa používa spoločne v rôznych tvaroch a formách, ale neprežeňte to s ním, všetkého treba s mierou. Ratan je tu už stovky rokov, takže sa dá povedať, že je nadčasový, ale mal by byť vyvážený inými tónmi, textúrami a materiálmi.

Foto: www.pinterest.com

Foto: www.interiornotes.com

Terazzo

Keby sme mali vybrať textúru pre rok 2021, bol by to tkaný ratan, no keby sme mali zvoliť vzor, ​​bolo by to škvrnité terazzo. Terazzo zostáva dominantným a stále rozšírenejším trendom aj v roku 2021. Jeho dekoratívny škvrnitý dizajn je minimalistický, štýlový, luxusný a všestranný. Stáva sa často obľúbeným aj ako cenovo dostupnejšia a živšia alternatíva k mramoru či žule.

Terazzo bolo pôvodne vytvorené v Benátkach v 15 . storočí. Je to jedinečný a atraktívny materiál, ktorý bol pôvodne vytvorený zmiešaním recyklovaného skla a prírodného kameňa, ako je mramor, žula a kremeň. Potom sa leští alebo pieskuje v závislosti od požadovanej povrchovej úpravy. Toto je samozrejme nákladný proces s nákladným výsledným produktom. Preto dnes sú veľmi obľúbené dlaždice s terazzovým efektom. Je to rovnako odolný a cenovo výhodnejší produkt, kde zohráva hlavnú úlohu porcelán namiesto prírodného kameňa.

Porcelán v nich dokonale napodobňuje originál a pritom je oveľa ľahší, vďaka čomu sú tieto terazzové dlaždice ideálne na obkladanie stien. Áno správne počujete, terazzo dnes zdobí nielen podlahy či schody, ale aj steny, nábytok, doplnkové dekorácie, dokonca aj riad. 

Sklo a mramor

Sklo a mramor sú ideálne pre tých, ktorí chcú svetlé, čisté a zároveň príjemné prostredie. Oba sú dobre recyklovateľné, veľmi odolné a vhodné do rôznych miestností.

Transparentnosť skla dáva miestnostiam pocit hĺbky, vďaka čomu pôsobia väčšie a priestrannejšie. Sklené doplnky pôsobia v interiéroch veľmi luxusne a presklené fasády nám pomáhajú vniesť si domov trochu mesta či prírody zo záhrady.

Dom doplnený mramorom až moc, by mohol pôsobiť nevítaný a chladný . Z tohto dôvodu ho v interiéri použite skôr na dotvorenie stien, kuchynskej dosky alebo v rôznych dizajnových doplnkoch.

Vraví sa, že dobrá architektúra sa posudzuje podľa kúpeľní či záchodov. Záleží na situovaní, zariadení a dizajnovom prevedení. Práve mramor vám vie z obyčajnej kúpeľne spraviť kúpeľňu tak elegantnú ako v päť hviezdičkovom hoteli. 

Foto: www.completehome.com.au

Industriálny štýl

Ak máte radi elegantný minimalistický mix rôznych materiálov, pustite sa do industriálneho štýlu. Priemyselný interiérový dizajn je momentálne jedným z najobľúbenejších štýlov domácich dekorácií. Táto estetika čerpá inšpiráciu zo skladov, tovární a priemyselných priestorov. 

Je veľmi dominantná, plná kontrastov a zaujímavých materiálov. Minimalisticky kombinuje kov, drevo, pohľadovú tehlu, kameň a betón. Výsledkom je elegantný obývací priestor, ktorý pôsobí organicky, naleštené a čisto.

Keď si ľudia stavajú dom či prerábajú byt, zvyčajne schovávajú konštrukčné prvky a stavebné materiály pod sadrokartónové dosky a vrstvy farieb. V tomto štýle sú práve tieto konštrukčné prvky ako oceľové nosníky, odkryté rúry, betónové podlahy, nenatreté tehlové steny, rustikálne svietidlá a veľké okná hlavnými prvkami. 

Ľudia si tento štýl s jeho materiálmi buď zamilujú alebo mu nerozumejú. Zamyslite sa, ktorými z nich ste vy? Ak vás čo i len trochu oslovil, skúste to. Spojte minimalizmus s moderným štýlom a s rustikálnymi prvkami.