TOP

Levanduľový nádych leta

S levanduľou sa už stretol asi každý. Jej sušené kvety zdobia mnoho domácností, jej omamná vôňa sa vznáša v letnom vánku. V kúsku tejto provensálskej, nádherne fialovej a voňavej byliny sa skrýva nespočetne veľa zázračných vlastností. 

Existuje približne 50 druhov levandule, pričom najznámejšia je levanduľa lekárska, latinsky Lavandula angustifolia. Ide o stále zelenú trvalku, ktorá sa pestuje v kríkových záhonoch v záhrade i v kvetináčoch na terasách či balkónoch. Levanduľa lekárska je najodolnejší a najliečivejší druh levandule. 

Ďalším známym druhom je napríklad levanduľa zúbkatá taktiež známa aj ako francúzska levanduľa. Špecifická je svojimi zúbkovanými zeleno sivými listami a väčšími fialovými kvetmi, ktoré kvitnú iba raz do roka, no vynahradia to silnou vôňou. Španielska levanduľa alebo levanduľa hlávkovitá je zas známa zeleno sivými listami s chĺpkami a ružovo fialovými kvetmi. Rovnako ako aj francúzska levanduľa, kvitne iba raz do roka a nie je vhodná do chladnejšieho podnebia.

Levanduľa nie je taká zázračná len tak pre nič za nič. Za jej všestranné využitie a liečivé účinky môže práve jej zloženie. Napríklad vďaka obsahu silíc má upokojujúce a antibakteriálne účinky. Vitamíny a minerály sa zase podieľajú na výrobe energie či na regulácii pH, takisto sú výbornými antioxidantmi.

Pre jej blahodarné účinky na pokožku sa využíva v kozmetickom priemysle, no takisto má pozitívne účinky aj na psychické i fyzické zdravie nášho organizmu.

Máte už po krk stresu a bolestí hlavy? Neviete poriadne spať? Navoňajte si leto pokojom.

Levanduľová kozmetika

Esencie z levandule sa často kvôli intenzívnej vôni využívajú v kozmetike pri výrobe parfumov. Samozrejme vôňa nie je to jediné čo zaujíma kozmetický priemysel.

Podľa niektorých dermatológov patrí levanduľový olej medzi najviac účinné prostriedky na liečbu akné. Upokojuje zapálenú pokožku a má antibakteriálne účinky. Vie taktiež pomôcť ľuďom so suchou pokožkou a ekzémami. Zmierňuje alergické prejavy a je vynikajúca pri popáleninách či pri uštipnutí komárom. 

Olejček z levandule sa používa aj na prekrvenie vlasovej pokožky, čím bojuje proti vypadávaniu vlasov a lupinám. Levanduľová maska zas zacelí rozštiepené končeky a zlepší kvalitu vašich vlasov.

Voňavý zázrak z provensálska

Ak trpíte bolesťami hlavy, vysokým krvným tlakom, alebo sa len potrebujete na chvíľu uvoľniť, vneste si trochu provensálskej vône do vašej obývačky. Pár kvapiek esenciálneho oleja vo vašom difuzéri či aromalampe vie robiť zázraky. Samozrejme bolesť hlavy má niekoľko príčin a preto existuje aj veľa riešení. Možno levanduľový olej nie je tým vaším, ale čo ak áno?  Vyskúšajte si ním pomasírovať spánky a zadnú časť krku.

Bolesti hlavy nie sú však jediné, pri ktorých levanduľa podá pomocnú ruku. Na utíšenie menštruačných bolestí siahnite po šálke teplého levanduľového čaju. Uľaví sa vám. Využívanie levandule sa však neodporúča u ľudí s nízkym tlakom, taktiež tehotným a dojčiacim ženám.

V neposlednom rade treba spomenúť dezinfekčné účinky tejto bylinky. Slúži preto ako pomoc pri herpese, respiračných problémoch, pri kašli a bolestiach hrdla, no aj problémoch s trávením. Ale to ešte stále nie je všetko.

UVOĽNENIE S LEVANDUĽOU

Odložte ten notebook a zrelaxujte s levanduľou. Nechajte deti vyšantiť sa s oteckom a doprajte si chvíľu odpočinku len pre seba. 

Kúpeľ s levanduľovou soľou pôsobí upokojujúco na celý nervový systém, uvoľňuje napätie a potláča nespavosť či podráždenosť. Masáž s levanduľovým olejom uvoľňuje myseľ od každodenného stresu i telo od bolestí. 

Levanduľa v Gastronómii

V malom množstve sa levanduľa pridáva aj do jedla. Levanduľové listy sú súčasťou provensálskeho korenia, ktorým sa dochucujú najmä ryby a mäso. S dávkovaním korenia však buďte opatrný! Má totižto veľmi prenikavú a horkastú chuť. 

V gastronómií sa však používa aj na sladko. Sušené kvety levandule sa pridávajú do koláčov, zmrzlín či do rôznych smoothie.

Už spomínaný levanduľový čaj vás v zime zohreje a upokojí, no v lete sú žiadanejšie skôr rôzne limonády. Ani tu však levanduľa nezaostáva. Letnú limonádu si viete ľahko pripraviť aj sami. Do 9dcl vody/sódy pridáte 1dcl levanduľového sirupu, alebo za hrsť čerstvej levandule a podľa vašej chuti to doladíte citrónom a medom. Potom už len pár lístkov medovky, kocky ľadu a osviežujúci letný nápoj je na svete. 

Hlavnou prísadou levanduľových limonád a čajov je levanduľový sirup.  Má prenádhernú farbu, ešte krajšiu vôňu a jeho recept vôbec nie je ťažký.  A jeho výroba trvá len pár minút.

Dajte vášmu letu levanduľový nádych a zasaďte si ju v záhrade. Jej liečivé účinky vám pomôžu zrelaxovať, jej krása obohatí váš domov a jej chuť vám osvieži horúce leto.