TOP

Konmari Metóda, upratujeme efektívne

Marie Kondo je odborníčka na upratovanie, autorka bestselleru, hviezda úspešnej šou Netflixu „Tidying up with Marie Kondo“ a bola tiež vyhlásená za jednu z 100 najvplyvnejších ľudí na svete podľa časopisu Time vďaka jej preslávenej KonMari Method.

Marie si už v detstve našla záľubu v organizovaní. Ako konzultantka organizovaného domovu začala už ako 19-ročná študentka univerzity v Tokiu. Dnes je Marie renomovanou odborníčkou na upratovanie, ktorá pomáha ľuďom na celom svete premeniť ich domovy preplnené nevyužitými vecami na organizované priestory pokoja a inšpirácie.

„To nevyhadzuj, ešte sa nám to niekedy zíde.“

Domov, je miesto, ktoré je pre nás najdôležitejšie zo všetkých. Hanbiť za neporiadok, ktorý sa nahromadil kvôli vete “To sa ešte niekedy zíde.” už prestáva byť vtipné. Doma sa chceme cítiť príjemne, sem tam pozvať priateľov na večeru či pohárik a nezaoberať sa tým, že je v niektorej z miestností neporiadok.

KonMari Method ™  

je založená na predpoklade, že pokiaľ máme doma iba tie veci, ktoré nám robia úprimnú radosť, skombinované s dômyselnou organizáciou, budeme šťastnejší, a budeme sa doma cítiť lepšie. Táto metóda upratovania, presadzuje upratovanie podľa kategórie, nie podľa miestnosti. Kategórie sú v poradí oblečenie, knihy, papiere, komono – zmiešané (kuchyňa, kúpeľňa..) a na záver sentimentálne prvky. Znamená to teda, že v prvej kategórii, triedime všetko oblečenie v byte, v druhej kategórii knihy a tak ďalej. U nás doma by mali mať miesto výhradne veci, ktoré nám robia úprimnú radosť. Tie, ktoré nám už viac radosť nerobia, tým poďakujeme za službu a posúvame ich ďalej ľudom, ktorým radosť robiť budú. Či už darujeme alebo susedsky vymeníme za fľašku vínka.

konmari

Foto: www.konmari.com

6 pravidiel upratovania podľa KonMari Method ™

Predovšetkým si treba uvedomiť, že KonMari Method ™ nie je iba rýchlou opravou pre chaotickú miestnosť alebo upratovaním raz za čas. Je to šanca resetovať si celý váš život a začať žiť šťastnejšie – ale iba ak sa zaviažete dodržiavať zásady tejto metódy svedomite.

Pravidlo 1: Zaviažte sa k upratovaniu

Prvým pravidlom upratovania je stanovenie zámeru urobiť skutočný poriadok a odhodlanie sa vynaložiť potrebný čas a úsilie k dosiahnutiu organizovaného domova. Keď sa  na svoj upratovací víkend pripravíte s jasnou víziou a pozitívnym (can-do) prístupom, nájdete dostatočnú energiu a motiváciu, potrebnú na túto zmenu k lepšiemu bývaniu doma.

Pravidlo 2: Predstavte si svoj ideálny životný štýl

V upratovacom procese KonMari Method ™  nejde o to, aby ste svoj dom alebo byt upratali a upravili len na oko, tak, aby to pre návštevu vyzeralo organizovane a čisto. Ide o upratovanie takým spôsobom, ktorý vo vašom živote vyvolá radosť práve Vám a navždy ho zmení k lepšiemu.

Popremýšľajte, v akom dome chcete bývať a ako v ňom chcete bývať. Inými slovami, opíšte svoj ideálny životný štýl. Ak radi kreslíte, načrtnite si, ako by to vyzeralo. Ak radšej píšete, opíšte to do zošita. Môžete tiež použiť internet k nabratiu inšpirácie a pozrieť sa na životný štýl ostatných ľudí. Keď si predstavíte svoj ideálny životný štýl, skutočne si objasňujete, prečo si doma chcete urobiť poriadok. Proces upratovania predstavuje zlomový bod – preto poriadne zvážte ideálny životný štýl, po ktorom túžite.

konmari method

Foto: www.konmari.com

Pravidlo 3: Najskôr dokončite vyraďovanie

Keď sa chystáte na upratovacie dobrodružstvo, nezabudnite sa zamerať na to, čo si chcete nechať. Vážte si veci, ktoré vám prinášajú radosť, a zvyšok s vďačnosťou pusťte a posuňte ďalej, priateľom, rodine alebo ľuďom ktorým sa zídu.

Vyradenie nie je hlavným predmetom KonMari Method ™, ale je to dôležitá súčasť procesu, pretože poskytuje príležitosť poučiť sa z vašich minulých skúseností. Ak sa zbavíte veci, ktorú ste nikdy nepoužili, naučilo vás to, že pre niečo také nemáte vo svojom živote miesto. Hlboké premýšľanie o každej položke, ktorú zahodíte, ovplyvní váš život a kupovanie nových vecí v budúcnosti. (Možno Vám dokonca KonMari Method ™ ušetrí aj Vašu peňaženku)

Na praktickej úrovni vám prvotné vyraďovanie tiež umožní mať presný prehľad o tom, ktoré veci je skutočne potrebných. Následne môžete obrátiť svoju plnú energiu a pozornosť k veciam, ktoré vám prinášajú radosť.

Pravidlo 4: Upratujte podľa kategórie, nie podľa miestnosti

Mohlo by sa zdať logické zaoberať sa jednou poličkou, šatníkom alebo jednou z miestností. Ale upratovanie týmto spôsobom vás odsúdi na život v neporiadku. Ak chcete urobiť skutočný poriadok a navždy zmeniť svoj život, musíte robiť poriadok podľa kategórie, nie podľa miesta. Ľudia často ukladajú rovnaký typ vecí na viac ako jednom mieste. Keď upratujete každé miesto osobitne, iba opakujete rovnakú prácu na mnohých miestach. Nikdy teda nezistíte celkový objem každého druhu vecí, ktoré vlastníte. Výsledkom je, že sa ocitnete v nekonečnom cykle upratovania.

konmari

Foto: www.konmari.com

Pravidlo 5: Postupujte podľa správneho poradia

Poradie, v akom upratujete, je veľmi dôležité. Vezmite si to od Marie – k tomuto dôležitému kroku metódy KonMari Method ™ sa Marie dostala po hodinách upratovania s klientmi. Usporadovanie vašich vecí v tomto poradí – oblečenie, knihy, papiere, komono (rôzne predmety) a sentimentálne predmety – sa ukázalo ako najefektívnejšie.

Tým, že začínate s oblečením (relatívne ľahko) a končíte sentimentálnymi predmetmi (náročné), zdokonaľujete svoje rozhodovacie schopnosti za pochodu; nakoniec sa výber toho, čo si ponechať, zdá byť celkom jednoduchý. Existuje ešte jeden dôvod, prečo je oblečenie na prvom mieste: Dokončenie tejto kategórie poskytuje hmatateľný dôkaz o vašom úsilí. To, že vás každé ráno v upratanej skrini privíta vaše obľúbené oblečenie, je skutočnou motiváciou pokračovať. Postupom v každej kategórii rastie vaša energia a nadšenie; môžete byť síce fyzicky unavení, ale zbavenie sa zbytočných harabúrd pôsobí ako povzbudzujúci pick-up. Počas celého procesu získate hlbšie pochopenie metódy – aj seba.

Foto: www.konmari.com

Pravidlo 6: Spýtajte sa sami seba, či Vám veci ktoré Vás obklopujú robia radosť

Iba vy môžete vedieť, aké prostredie vám robí radosť – to je základný princíp metódy KonMari Method ™. To je tiež to, čo ju odlišuje od ostatných techník a metód upratovania, ktoré sa namiesto osobných kritérií spoliehajú na prísne pokyny. Pravdepodobne ste už počuli „Zlikvidujte všetko, čo ste nepoužili dva roky“, alebo „Zakaždým, keď si kúpite niečo nové, zbavte sa niečoho starého.“ V metóde KonMari Method ™ sú vaše pocity základom pre rozhodovanie – konkrétne vedieť, čo vyvoláva a prináša radosť. Pri upratovaní je kľúčom zobrať každý objekt po jednom a potichu si položiť otázku: „Je to pre mňa iskričkou radosti?“ Venujte pozornosť tomu, ako vaše telo reaguje. Radosť je osobná, takže ju každý cíti  a zažíva inak; Marie to popisuje ako „… trochu vzrušujúci pocit, akoby bunky vo vašom tele pomaly stúpali.“

Vďaka procesu výberu iba tých vecí, ktoré vzbudzujú radosť, môžete presne určiť, čo máte radi – a čo potrebujete.

Táto námaha bude nakoniec stáť za to, uvidíte sami. Nielenže zažijete radosť zo života s predmetmi, ktoré máte skutočne radi, ale budete tiež na ceste k vytvoreniu svojho ideálneho životného štýlu.