TOP

Kvety v interiéri

Každý vidíme v kvetoch niečo iné, do niektorých obývačiek vnášajú kúsok exotiky, inde zas kúsok lásky či pocit toho pravého domova. Zdobia naše každodenné činnosti nielen závanom kvitnúcej prírody no i krásou. Veď čo je doma krajším šperkom, keď nie kvety?

„Vidieť svet v zrnku piesku a nebo v divokej kvetine, držať nekonečno vo svojej dlani a večnosť v hodine.“ 

William Blake

Trendy

Medzi tohtoročné kvetinové trendy patria kvety rôznych farieb, vôní a štýlov. Niektorí milujú vôňu čerstvých pivoniek vo váze, iní zas zdobia svoje poličky krásnymi sušenými kyticami. Niektorí si rozveseľujú dni populárnou žltou farbou, naopak iní sa snažia jemne doplniť svoj životný minimalizmus.

Minimalistický štýl kvetov

Minimalizmus je pojem, ktorý všetci už veľmi dobre poznáme. Dnes je tento pojem populárny v oblasti módy, architektúry a dizajnu. Pokiaľ ide o aranžovanie kvetín, jednoduchosť sa aj tu stáva kľúčovou v trendoch 2021. 

Dizajnové trendy ukazujú rastúci dopyt po minimalistických kompozíciách vo všetkých oblastiach, takže ak si sami vytvárate kvetinové aranžmá a neviete ako na to, urobte to čo najjednoduchšie a nič nepokazíte. Ako povedal nemecký architekt Ludwig Mies van der Rohe „LESS IS MORE.“(v preklade „menej je viac“).

Jemné neutrály

K minimalizmu sa prirodzene viaže aj dnešný posun k neutrálnym odtieňom s jemnými farebnými paletami. Dnes si totižto čoraz viac uvedomujeme éru udržateľnosti a potrebu ekologických produktov, čo sa vedome ale aj podvedome odráža v našich domácnostiach. 

Kvetinové doplnky nie sú žiadnou výnimkou a aj pre to sa rozširuje dopyt po prírodných, zemitých tónoch kvetov. Okrem toho, že takéto zemité tóny kvetov výborne zapadajú do tzv. prírodných interiérov, pôsobia veľmi upokojujúco na psychiku človeka a nenútene vedia vyplniť každý chladný prázdny priestor.

Živé tóny šperkov

Ak však nie ste fanúšikom neutrálnych odtieňov, no skôr sa snažíte kvetmi spestriť svoj všedný každodenný život, žiadne strachy, určite nie ste out! Živé a svetlé farby kvetov sa dajú krásne kombinovať či už s neutrálnym, či pestrofarebným interiérom. Pokiaľ sú kvety vyberané s citom vedia dodať vášmu interiéru hravosť a svetlo aj počas zamračených dní. Medzi veľmi populárne kvetinové šperky patria stále kytice rezaných žltých kvetov. Keď ide o farebné kvety nebojte sa vyjsť zo svojej komfortnej zóny aj na dlhšie než len na pár dní a siahnuť po exotickej Guzmánii, po elegánovi z Južnej Ameriky akým je Afelandra, alebo po srdcovke Antúrium.

Silné Vône

So zemitými odtieňmi farieb sa v roku 2021 okrem spoločnosti Sherwin Williams pohráva aj spoločnosť na výrobu farieb a náterov Dulux a prichádza s farbou Brave Ground.Nová farba vznikla spojením hnedej drevitej a žiarivej medenej, ktorých výsledkom hrejivý prírodný odtieň. Zjemňujúcim prvkom je tu mierna dávka sivej, ktorá ju zaraďuje medzi neutrálne farby a tak je vhodná do každej domácnosti.

Jej teplý, zemitý tón vytvára pocit stability, rastu a potenciálu. Poskytuje pevný základ pre zmenu a tvorivosť vo vašej obývačke či spálni. Brave Ground je farba, ktorá sa dá krásne kombinovať s teplými ale aj studenými pastelovými odtieňmi.

Sušené Kvety

Sušené kvety boli veľkým trendom už v 80. rokoch a hoci sa začiatkom 20. rokov minulého storočia dostali do nemilosti, našťastie je rok 2021 rokom, v ktorom nový trend sušených kvetinových kytíc opäť ovláda naše domovy – a je štýlový a krásny.

Keď si však predstavíme sušené kvety neznamená to, že to musí byť len nejaká dole hlavou povesená kytica z našich narodenín. Sušené kvety majú tiež mnoho spôsobov aranžovania:

Zaváraninový pohár alebo iná staršia sklenená nádoba vie dobre zapadnúť do vintage spální či prírodných obývačiek. 

Pekne zviazané sušené kvety vedia aj bez vázy krásne doplniť prestieranie na jedálenskom stole. 

Obdobie kedy vence sme videli len na Vianoce a Veľkú noc je už dávno za nami. Naše vstupné dvere a bránku do záhrady si môžeme taktiež ozdobiť vencom so sušenými kvetmi.

S krásnou stužkou alebo ozdobnou sklenou kupolou vieme vytvoriť originálny darček, ktorý vydrží naveky. 

Foto: www.pixaby.com

Foto: www.pixaby.com

Sukulenty a kaktusy

Kaktusy a sukulenty sú témou mnohých interiérov už dlhšie. Sú nenáročné na údržbu a pre začiatočníkov sú ako stvorené. Väčšine totižto stačí len stály prísun slnka a zriedkavá zálievka. Stále prichádzajú do módy nové a zaujímavé tvary, ktoré vedia byť pekným optickým doplnkom každej miestnosti. 

Takou novinkou a trendom dnes je napríklad Fishbone kaktus, ktorého ploché stopky naozaj pripomínajú rybiu kosť, alebo roztomilý kaktus s názvom Bunny Ear.

Čističky vzduchu

Po roku strávenom medzi štyrmi stenami veľa z nás zistilo, že izbové rastliny vedia plniť okrem úlohy šperku miestnosti aj úlohu dokonalých domácich spoločníkov. Nenechávajú však v umývadle špinavý riad a nepúšťajú si nahlas hudbu keď chcete doma pracovať. Namiesto toho zdvorilo pridajú do vzduchu kyslík a potichu odstránia škodlivé látky a s nimi aj nepochopiteľnú bolesť hlavy. V tomto trende sa objavujú mena ako Fikus malolistý, ktorý zbavuje vzduch od formaldehydu, xylénu a toluénu. Taktiež sem patrí dobre známa liečivá rastlina Aloe vera, alebo Zelenec chochlatý tiež známy ako Spider plant. 

Ak vás tieto trendy nadchli, ale stále neviete kde začať, možno vám nasledujúce rady ukážu ako na to…

1. Poznajte svoje osvetlenie

Založenie alebo rozšírenie vašej zelenej rodiny si vyžaduje porozumenie osvetleniu vo vašej domácnosti, preto venujte určitý čas zisťovaniu, akým smerom sú vaše okná otočené, koľko svetla majú určité miestnosti a aj podľa toho zvoľte vhodnú rastlinku do vášho interiéru. S originálnym osvetlením bude aj tá najjednoduchšia rastlina vyzerať výborne.

2. Vyvážte priestor

Či už pracujete s priestorovou obývačkou, alebo menšou pracovňou, pre všetko existuje riešenie. Závesné rastliny vedia skvele ušetriť priestor a naopak priestranné interiérové fikusy, juky a palmy vedia pekne vyplniť prázdnu podlažnú plochu. 

3. Zlaďte si kvety s interiérom

Rastliny s veľkými listami a rôznymi vzormi sú vhodne do miestností s jemnými tapetami s malým vzorom a častokrát aj obyčajné steny bez vzoru sa považujú za najlepšiu možnosť. Na druhú stranu jednoduchšie kvety môžu byť pekným doplnkom do elegantných no i živších miestností.

4. Zistite, čo neškodí vašim deťom a domácim miláčikom

Spravte si prieskum. Niektoré zväčša exotické kvety sú jedovaté alebo neprospešné pre domácich miláčikov. Ak máte teda domácich miláčikov vyhnite sa napríklad rastline Kaládium, taktiež obíďte Aloe alebo pestrofarebný Cyklamén.