TOP

Snívate o svojom vlastnom kuchynskom ostrovčeku?

Dokonalá kuchyňa by mala byť nielen pastvou pre oči, ale ponúkať aj najlepšie možné pracovné podmienky. V ideálnom prípade sú funkčné oblasti na varenie, umývanie a skladovanie naplánované vo forme trojuholníka. Vzdialenosť medzi oblasťami by mala byť spravidla dvojnásobkom dĺžky ramena.

Podmienky miestnosti určujú polohu trojuholníka v konkrétnom prípade aj to, či je možné trojuholník vôbec zrealizovať. Dokonalé plánovanie kuchyne taktiež zohľadňuje potreby svojich užívateľov, ich kuchárske a životné návyky, ako aj potrebný úložný priestor. Cieľom by malo byť čo najlepšie využiť dostupný priestor a – pokiaľ je to možné – zariadiť ho útulne. Existujú rôzne tvary kuchýň, ktoré vám v tomto článku priblížime.

Kuchynka

Kuchynka je ideálna pre samostatné domácnosti, s malými úzkými miestnosťami. Mala by byť dlhá najmenej tri metre, aby integrovala všetky relevantné funkcie. Aby ste získali maximum vzácneho úložného priestoru, mali by byť súčasťou aj vysoké a nástenné skrinky. Extra tip: Využite aj oblasť sokla! Na tento účel sú k dispozícii špeciálne zásuvky a výsuvy. Kuchynka je pre porovnanie najlacnejšou možnosťou na vytvorenie jednoduchej a funkčnej kuchyne. Ponúka však len relatívne malý povrch pracovnej dosky a pracovný priestor je obmedzený. Preto je obzvlášť dôležité starostlivo skontrolovať požiadavky, ktoré by mala miestnosť spĺňať.

Tvary kuchýň- Kuchynka

Foto: www.nolte-kuechen.com

Tvary kuchýň- Dvojlinková kuchyňa Nolte

Foto: www.nolte-kuechen.com

Dvojlinková kuchyňa

Ak máte k dispozícii aspoň 8 metrov štvorcových, druhý rad linky je veľmi vďačný a pohodlnejší. Vzdialenosť medzi skrinkami oproti sebe by mala byť najmenej 120 centimetrov. To zaisťuje, že výsuvy a dvere môžete ľahko otvárať a navzájom si neprekážajú. V dvojitých lineárnych kuchyniach by ste mali nástenné skrinky alebo vysoké skrinky plánovať iba na jednej strane. V opačnom prípade bude celá kuchyňa rýchlo vyzerať príliš masívne.

Kuchyňa v tvare L

Alternatívne, a tam, kde je to vhodné, môžu byť skrinky usporiadané okolo rohov. Výhodou takejto kuchyne v tvare L je, že sa hodí takmer do každej stredne veľkej miestnosti a perfektne sa hodí k „pracovnému trojuholníku“. V otvorených prevedeniach môže tvar L prevziať funkciu rozdeľovača miestností, ak plánujete jednu voľne stojacu stranu. Ak je k dispozícii aspoň 12 metrov štvorcových, je tiež jednoduchšie integrovať jedálenský kút. V každom prípade je dôležité, aby ste nepremrhali priestor v rohu. V závislosti od polohy spojov môžete uvažovať o zodpovedajúcom dreze. Alternatívne si môžete vybrať skrinku, ktorá efektívne a ergonomicky využije uhol, napríklad „Le Mans“. Mimochodom, to isté platí aj pre nasledujúce kuchyne v tvare U alebo G.

Kuchyňa Nolte v tvare L

Foto: www.nolte-kuechen.com

Kuchyňa Nolte v tvare U

Foto: www.nolte-kuechen.com

Tvar U

Tvar U je ideálny pre štvorcové miestnosti s rozlohou približne 10 m² a viac. Je ideálny pre ergonomickú prácu na krátke vzdialenosti. Na tento účel by medzi radmi, ktoré stoja proti sebe, mal byť priestor najmenej 120 centimetrov. Inými slovami, minimálna šírka miestnosti by mala byť 2,40 metra, najlepšie je vziať si rezervu a počítať tri metre. Okrem toho existuje mnoho možností plánovania. V otvorených izbách môžete napríklad v tvare U vytvoriť kombináciu priestrannej kuchyne a obývačky. Voľne stojaca strana je ideálna pre jedálenský kút alebo „barový“ pult. Toto plánovanie vyzerá homogénne a ucelene, takmer ako miestnosť v miestnosti, ale zároveň je príjemná a komunikatívna. Náš tip na väčšie pohodlie: Tvar U ponúka veľa úložného priestoru s mnohými základnými jednotkami. Vysoké skrinky by ste preto mali plánovať iba na jednej strane. Dávajte si tiež pozor na nástenné jednotky, aby ste predišli preťaženiu miestnosti. Zvlášť pri otvorených pôdorysoch sú dôležité domáce prechody, napríklad pomocou skriniek s presvetlenými sklenenými dverami alebo otvorených políc.

Kuchyňa v tvare G

Špeciálnou formou kuchyne U je kuchyňa v tvare G. Tu máte dovnútra spustenú krátku linku, ktorá je ideálna napríklad pre jedálenský kút. Tvar G vyžaduje veľa priestoru a je ideálny pre rodinné kuchyne aj pre spoločné varenie vo veľkých, najlepšie otvorených priestoroch. Predpokladom, rovnako ako v prípade kuchyne U, je, aby bol dostatok voľného miesta na stene bez dverí.

Kuchyňa Nolte v tvare G

Foto: www.nolte-kuechen.com

Kuchynský ostrovček

Najmenej 15 metrov štvorcových, ostrovčeky vyžadujú najväčší priestor. Pre ideálnu „premávku“ okolo linky potrebujú všade okolo aspoň 80 centimetrov priestoru. Ak prepojíte skrinky so stenou ako „polostrov“, priestorová požiadavka je o niečo menšia. V otvorených kuchyniach sú ostrovčeky krásnym a praktickým pútačom pozornosti. Môžu byť kombinované s inými tvarmi kuchyne, napríklad s lineárnou kuchyňou. V tomto prípade je tiež potrebná minimálna vzdialenosť 120 centimetrov. Rovnako ako pre voľne stojace jednotky v kuchyni G alebo U, aj tu platí: Ak chcete varnú dosku umiestniť napríklad na ostrovček – čo je veľmi komunikatívny krok – musíte podľa toho naplánovať zodpovedajúce pripojenia. Myslite aj na odsávač pár, napríklad vo forme downdraft odsávača, a určite nezabudnite na dobré osvetlenie.

Kuchynský ostrovček Nolte

Správne usporiadanie jednotlivých zón v kuchyni a dodržiavanie štandardných vzdialeností sú prvým predpokladom, aby sa práca v nej stala potešením.