TOP

Auping, kráľovské dedičstvo dizajnu

Spoločnosť Auping bola založená so silnou víziou udržateľného a inovatívneho dizajnu. Johannes Auping svojou filozofiou formoval kultúru spoločnosti od prvej postele, ktorú vytvoril. Jeho dedičstvo zahŕňa niekoľko klasických dizajnov.

Tento výber klasických dizajnov sa zapísal do dizajnérskeho dedičstva Auping

Dedičstvo dizajnu

1890

Nemocničné lôžko č. 17

V mene amsterdamského Burgerziekenhuis vylepšuje Johannes Auping prvé lôžko, ktoré navrhol pre St. Geertruiden Gasthuis v Deventere: Nemocničné lôžko č. 17. Pozostáva z odnímateľných drevených dosiek a ocele. Drevené aj oceľové diely bolo možné dostať v rôznych farbách. Bola to prvá posteľ so sieťovanou základňou Auping.

auping prvá posteľ - nemocničné lôžko nr.17

Johannes Auping

1925

auping hollandia

Welschen

Rozkladacia posteľ Hollandia

Technický riaditeľ Welschen navrhol prvú skladaciu posteľ Auping. Vďaka kombinácii posteľ-v-skrini mali ľudia vo svojej izbe cez deň dostatok miesta a v noci mali kde spať. V Holandsku bol v tom čase obrovský dopyt po tomto riešení, pretože ľudia žili v malých domoch. Skladacia posteľ bola k dispozícii aj v mechanickej edícii s elektromotorom.

1930

„Rúrkový“ nábytok

Interiérový architekt Ben van Reijnsdorp, inšpirovaný štýlom Bauhaus, navrhol pre Auping kolekčný rúrkový nábytok. Medzi nimi Fauteuil 5031. Nábytok v tejto kolekcii pozostával z pohoviek, fauteuilov, barových stoličiek, záhradných stoličiek a stolov. Všetko bolo vyrobené v malých sériách.

Ben van Reynsdrop

1940

Welschen

Oceľový rošt Auping „Typ streamline bez nitov“

Tento oceľový rošt bez nitov bol prvým sieťovaným roštom, ktorý bol vyrobený v rôznych farbách. Vo farbách: zlatá, červená, zelená a fialová. Mohol byť vyrobený v ľubovoľnom požadovanom rozmere a vďaka svojim oporným nohám ho bolo možné ľahko položiť na posteľ.

1953

Cleopatra

Rozkladacia pohovka Cleopatra svojim dizajnom predbehla všetky predchádzajúce postele. Auping zadal dizajnérovi A.R. (Dick) Cordemeijer úlohu navrhnúť „niečo pekné“. V päťdesiatych rokoch sa interiér spálne menil a elegantný dizajn Cleopatry dokonale zapadol. Cleopatra je prvá posteľ „priemyselného dizajnu“, je to prvá posteľ vyrábaná sériovo. Bola vyrobená z ocele s dreveným ornamentom. Cleopatra sa vyrábala do roku 1982 (29rokov), čo je pozoruhodne dlhá doba a odráža jej úspech. Postelí Cleopatra sa predalo viac ako 700 000 kusov.

Dick Cordemeijer

1954

Wim Rietveld

Ariëlle

Arielle nasledovala krátko po Cleopatre. Arielle bola opäť rozkladacou pohovkou. Jedná sa o ľahký a otvorený model, vyrobený s veľmi silnou mriežkovou konštrukciou. Bola vyrábaná z ocele, teda bola veľmi pevná a mala dlhú životnosť.

1954

Ariadne

Ariadnae bola prvá posteľ, ktorú navrhol dizajnér Friso Kramer. Konštrukcia bola vyrobená z ocele, čelo a podnožka boli vyrobené z dreva so zahnutými hranami. Tento štýl bol veľmi charakteristický pre šesťdesiate roky. Ariadne mala štíhle a zúžené nohy, ktoré jej dodávali eleganciu.

Fiso Kramer

1955

Wim Rietveld

Stoly a stoličky Auping

Krehko a priehľadne dizajnovaný nábytok do spálne. Odráža jasnú voľbu spoločnosti Auping pre materiály drevo a oceľ, táto kombinácia sa v priebehu rokov stáva istým podpisom značky Auping. Tento nábytok do spálne navrhol Wim Rietveld (syn architekta Gerrita Rietvelda), ktorý bol priekopníkom holandského priemyselného dizajnu a návrhárom nábytku pre „priamy“ interiér.

1957

Carroo

Dizajn modelu Carroo sa vyznačuje hranatými trubicami. Posteľ Carroo získala striebornú medailu na prestížnom veľtrhu Furniture Expo v Bruseli. Aj keď Carroo vyhrála toto ocenenie, bývalý riaditeľ spoločnosti Auping, Willem Auping nebol fanúšikom tohoto dizajnu. Myslí si, že trubice by mali byť okrúhle, nie hranaté. Carroo bol posledným dizajnom od Dicka Cordemeijera pre spoločnosť Auping.

Dick Cordemeijer

1963

Friso Kramer

Euroika Set

Kompletná súprava nábytku do spálne, ktorá sa skladá z postele, nočného stolíka, stolu, stoličiek a zrkadla. V tom čase bolo veľmi progresívne zladiť všetok nábytok v spálni. Nábytok má zaoblené rohy charakteristické pre dizajn spoločnosti Auping.

1965

Couchette

Pohovka Couchette, ktorú navrhol verný dizajnér značky Auping, Friso Kramer, ponúka veľa možností. Je to multifunkčný produkt. Je to (denná) posteľ aj gauč v jednom, s odnímateľnými vankúšmi a integrovaným plávajúcim stolom. Má geometrický tvar a nohy v rohoch dávajú Couchette jasný a robustný vzhľad.

Friso Kramer

1973

auping postel auronde

Frans de la Haye

Auronde

Auronde je vyrobená z bukového dreva s charakteristickými hliníkovými detailmi a zaoblenými nohami. Frans de la Haye chcel navrhnúť udržateľnú a modernú posteľ. Nielen funkčná posteľ, ale poriadny kus nábytku, v ktorom si môžete prečítať knižku alebo pozrieť televíziu. Je to prvá posteľ, v ktorej sa spája luxus a pohodlie. To sa v sedemdesiatych rokoch perfektne hodilo, v tom čase sa zavádzalo do spální ústredné kúrenie, ktoré zmenilo funkciu spálne. Jasné farby robia z Auronde kus nábytku, ktorý vnesie do spálne kus atmosféry z obývačky.

2012

Essential

Posteľ Essential navrhlo dizajnérske duo Köhler & Wilms z Berlína. Ich cieľom bolo navrhnúť krásnu, nadčasovú a udržateľnú posteľ. Udržateľná je vďaka použitým materiálom, ktoré sa dajú opakovane používať a tiež vytvorením nadčasového dizajnu.

 

 

Postel Auping Essential je prvá úplne recyklovateľná postel na svete.

postel essential- auping

Köhler & Wilms

2013

Dizajnérsky tím Auping

Criade

Dizajnérsky tím Auping hľadal ako pojať tradičnú posteľ boxspring po svojom. Pracovali s materiálmi typickými pre Auping a taktiež s ich charakteristickými vodorovnými čiarami. Tieto vodorovné čiary sú viditeľné aj na starších posteliach Auping, ako sú Kleopatra (1953) a Ariadne (1954). Criade je prepracovaná posteľ typu boxspring. Oceľový rám dáva modelu Criade jedinečný podpis a opticky nesie jej dizajn.

2019

Original

Original je minimalistická posteľ so silnými líniami a elegantným vzhľadom. Original je inšpirovaný jedným z prvých návrhov postelí Auping, Cleopatrou. Dizajn pochádza z roku 2007 a od roku 2019 má aj tri nové čelné dosky a je k dispozícii až v 10 farbách.

Dizajnérsky tím Auping

2020

auping noa

Eva Harlou

Noa

Najnovšia posteľ Auping nesie názov „Noa“. Má pravý škandinávsky dizajn a môže sa pochváliť jednoduchými tvarmi, chytrými detailmi a prírodnými materiálmi. Navrhla ju renomovaná dánska návrhárka Eva Harlou

S láskou,