TOP
Yoga v Posteli Auping

Joga v posteli

Zostaňte v posteli na rannú jogu. Vonku je ešte tma, počujete fúkať vietor a uvedomíte si, že tým nepríjemným bzučaním je budík. Naozaj ste chceli vstať na rannú jogu, ale ach, aké teplo je vo vašej mäkkej posteli. Riešenie hibernačných sklonov je jednoduché: Joga v posteli.

V zime je vstávanie o niečo náročnejšie ako v lete. Je to fyzický proces: prebúdzame sa, pretože v našom tele klesá spánkový hormón melatonín. Tento hormón funguje v dennom a nočnom rytme: akonáhle vyjde slnko a s ním príjde aj svetlo, hladina melatonínu sa automaticky znížuje. Ak sa budík spustí v tmavé zimné ráno, samozrejme to tak nie je. Preto je ranné vstávanie v lete oveľa jednoduchšie ako v zime. Ak začnete deň jogou, budete z nej ťažiť celý deň. Začnite teda deň jemným strečingom a veľmi vedomým hlbokým dýchaním.

Cvičte túto sériu jogových cvičení, kým ešte „polospíte“ – to opojenie prinúti vašu myseľ ísť do toho sama.

Cvičenie 1

Joga v Posteli Auping : Ležiaci motýľ

Ležiaci motýľ – Supta Baddha Konasana

Spojte svoje chodidlá k sebe, kolená nechajte vypadnúť do strán. Položte si ruky na brucho a pomaly dýchajte do dlaní. S nádychom ide brucho hore, s výdychom ide brucho dole. Robte to niekoľko minút a potom posuňte svoju ľavú ruku na hrudník. Nadýchnite sa do pravej ruky a vydýchnite do ľavej. Všimnete si, že vaša energia začne prúdiť, pretože budete dýchať vedomejšie a hlbšie.

Cvičenie 2

Joga v posteli Auping : Oslobodzujúca póza

Oslobodzujúca póza – Pavanamuktasana

Stále ležíte na chrbte a pravú nohu pokrčenú v kolene ťaháte k sebe, s výdychom si pritláčate nohu na brucho. Toto cvičenie podporuje trávenie, a preto má čistiaci účinok. Urobte to aspoň sedem hlbokých nádychov a výdychov. Pokračujte v cvičení 3 pred vykonaním druhej strany.

Cvičenie 3

Joga v posteli Auping : Twist ležiaceho brucha

Twist ležiaceho brucha – Jathara Parivartanasana

Tento twist pochádza z predchádzajúceho cvičenia. Narovnajte ľavú nohu, ohnite pravú nohu a otočte ju doľava, cez rovnú ľavú nohu. Zaháknite pravú nohu za zadnú časť ľavého kolena. Natiahnite ruku doprava a pozerajte sa za ňou. Týmto si aktivujete chrbticu a dôležité energetické kanály, ktoré okolo nej krúžia. Opakujte cviky 2 a 3, ale tentoraz s pokrčenou ľavou nohou.

Cvičenie 4

Kobylka – Salabhasana

Odsuňte vankúš a ľahnite si na brucho. Prekrížte si prsty za chrbtom a natiahnite ruky dozadu. Zdvihnite hruď a predstavte si, že vás niekto ťahá za zápästia. Zároveň zdvihnite nohy. Balansujete na bruchu a keďže ležíte na mäkkom povrchu, je to mierna masáž pre vaše brušné orgány. Zároveň vám toto prehnutie chrbta dáva pocit, že sa môžete znova postaviť svetu.

Cvičenie 5

Vývrtka

Ľahnite si na pravý bok, nohy k sebe. Preložte si prsty za hlavou. Hlavu máte položenú na ohnutej pravej ruke a ľavý lakeť smeruje nahor. Teraz pomaly otáčajte ľavým bokom dopredu smerom k matracu. Vaše nohy môžu robiť rovnaký pohyb, tak, že vaše prsty na nohách ostávajú na matraci. Otočíte hlavu späť doprava a pozriete sa diagonálne nahor pozdĺž lakťa. V tejto polohe sa vaša horná časť tela otáča v opačnom smere ako spodná časť tela: to stimuluje vaše vedomie, robí vás bdelým a tiež zvyšuje flexibilitu vášho chrbta. Opakujte cvičenie na ľavej strane.

Cvičenie 6

Póza ležiacej hory – Supta Tadasana

Natiahnite ľavú nohu, potom aj pravú. Urobte to niekoľkokrát, je to dobré pre kríže. Potom natiahnite celé telo vrátane rúk a nôh. Celkom sa nadýchnite a natiahnite a s výdychom všetko pustite. Opakujte niekoľkokrát.

Cvičenie 7

Hravo-ležmo

Natiahnite ruky a nohy tak, aby vaše telo bolo v tvare U. Najprv zakrúžte rukami a nohami, aby ste uvoľnili kĺby. Potom držte ruky a nohy vzpriamene (aspoň minútu). Takto nazbierate energiu v bruchu a je to hneď mierne cvičenie pre vaše brušné svaly. Potom ohnite lakte a kolená, pokrčte ruky a nohy. Zdvihnite pravú nohu a pravú ruku tak, aby dlane a chodidlá smerovali k stropu. Potom opäť pomaly ohnite pravú ruku a nohu a súčasne natiahnite ľavú ruku a nohu. Vykonajte celé toto cvičenie trikrát na každej strane. Potom úplne uvoľnite ruky a nohy.

Cvičenie 8

Sediaca mačka – Marjariasana

Aj joga v posteli má svoj koniec, teda moment kedy sa musíme z postele dostať von… Ľahnite si na pravý bok a pomaly sa zdvíhajte. Teraz sa posaďte rovno na okraj postele. Pri nádychu posuňte chrbát dopredu (dutý chrbát) a pri výdychu dozadu (zaguľatený chrbát). Tento pohyb môžete urobiť ešte dynamickejším, ak ho skombinujete s kapalabathi: Dych, ktorý nazývajú aj čistič lebky, pretože vás prebúdza. Robí sa to takto: nadýchnite sa nosom. Vaše brucho sa automaticky roztiahne (dutý chrbát) a potom ho pri výdychu silno zatiahnite (guľatý chrbát). Automaticky bude nasledovať inhalácia, takže nemusíte vynakladať žiadne úsilie. Po tomto spontánnom nádychu opäť silno vydýchnite a opäť vtiahnite brucho. Dôraz je teda kladený na výdych. V skutočnosti to nie je nič iné ako obyčajný nádych a silný výdych. Vykonávajte toto cvičenie jednu až päť minút.

Joga v posteli je perfektným riešením ako môžeme začínať naše dni plní energie.

S láskou,