TOP

Farby roka 2021

Všetko je o farbách. Keď čítate časopis či sedíte s kamoškou v kaviarni, to čo si zapamätáte je farba. Keď sa rozhodujete či vstúpiť do novej reštaurácie či obchodu, to čo rozhodne je farba. Farby na nás majú veľký vplyv, aj keď si to väčšinou neuvedomujeme. Pôsobia na naše podvedomie. Ovplyvňujú našu náladu, emócie, dávajú priestorom dušu. 

Každý interiér má svoj vlastný farebný príbeh, nebojme sa ho prerozprávať. Práve teraz je ten správny čas, osviežiť si leto s novými farebnými trendmi.

FARBY ROKA 2021

BENJAMIN MOORE A ICH AEGEAN TEAL

Aj tento rok si spoločnosť Benjamin Moore zvolila paletu dvanástich farieb. Všetky tieto farby vyžarujú pokoj a pohodu. Spomedzi všetkých farieb, ktoré tento rok označili za farby roka 2021 sa stala práve Aegean Teal tou hlavnou farbou. Nie je to však len jeden tón, skrýva v sebe dokonalú harmóniu troch farieb. Zelená, modrá a jemný nádych šedej spolu vytvárajú vyváženú, pôsobivú a upokojujúcu farbu, ktorá sa dá výborne kombinovať s bielou žltou, no i s prírodnými doplnkami. 

Väčšina z nás dnes vedie uponáhľaný život a ani nevieme ako sa túžime zastaviť a dopriať si poriadny reset. Táto farba nám ho ponúka. Aegean Teal nám vniesie do života viac stability, pokoja a istoty. 

Foto: www.pinterest.com

Ultimate Grey a Illuminating Yellow od Pantone

Snáď najznámejšia firma, ktorá predpovedá farebné trendy sveta je Pantone. Pre tento rok si Pantone zvolila neutrálnu sivú farbu Ultimate Grey spolu so žiarivou žltou farbou Illuminating.

Ak sa rozhodnete pre tieto dve farby, váš priestor ožije. Ich spojením dochádza k stretnutiu dvoch odlišných svetov. Na jednej strane je tu sivá, farba kameňa, ktorá sa spája so smútkom, strachom a sklamaním, na druhej hrejivá a optimistická farba slnka. Táto kombinácia nám dáva prísľub, že vždy po daždi vyjde slnko. Na obrázku vidíme Up Lift Sofu a Up Lift kreslo od renomovanej chorvátskej značky PROSTORIA.

Farby roka 2021 od Pantone sú vhodné do rodinných obývačiek, kreatívnych kuchýň ale aj súkromných spální.

Foto: www.prostoria.eu

URBAN BRONZE OD SHERWIN WILLIAMS

Spoločnosť Sherwin Williams sa zamerala na pocit bezpečia v domove a pre rok 2021 vybrala farbu Urbane Bronze – prírodný hnedosivý odtieň ktorý dodá interiéru teplo a pocit pohodlia.

Ak na vás už biele interiéry nepôsobia dobre, odporúčame vám použiť práve túto farbu. Je neutrálna a súčasne výrazná. Dá sa používať neobmedzene, netreba ju ničím tlmiť ani vylaďovať. Táto farba vie interiéru dodať hĺbku a skvelo sa hodí k svetlo šedej a zelenej farbe. Taktiež si rozumie s tmavým masívnym drevom a kovovými, medenými či zlatými bytovými doplnkami. 

Miestnosť odetá v tejto farbe do nás vdýchne pokoj a pripomenie, že príroda je stále súčasťou našich životov a útočisko máme hľadať práve v nej.

Foto: https://blog.sherwin-williams.com

BRAVE GROUND

So zemitými odtieňmi farieb sa v roku 2021 okrem spoločnosti Sherwin Williams pohráva aj spoločnosť na výrobu farieb a náterov Dulux a prichádza s farbou Brave Ground.Nová farba vznikla spojením hnedej drevitej a žiarivej medenej, ktorých výsledkom hrejivý prírodný odtieň. Zjemňujúcim prvkom je tu mierna dávka sivej, ktorá ju zaraďuje medzi neutrálne farby a tak je vhodná do každej domácnosti.

Jej teplý, zemitý tón vytvára pocit stability, rastu a potenciálu. Poskytuje pevný základ pre zmenu a tvorivosť vo vašej obývačke či spálni. Brave Ground je farba, ktorá sa dá krásne kombinovať s teplými ale aj studenými pastelovými odtieňmi.

Foto: www.thatscandinavianfeeling.com/

Zaujala vás nejaká z týchto farieb? Samozrejme farebných kombinácií je nekonečno, treba si len správne vybrať.

Harmónia farieb

Farba v interiéri má mnoho podôb. Môže to byť farebný nábytok, posteľné prádlo, obrazy, no i celé steny čo spestrujú naše domácnosti. Schopnosť dať dokopy farebnú schému nie je vždy taká jednoduchá, a to ani pre tých najvášnivejších nadšencov interiérového dizajnu.

Preto existujú 4 jednoduché pravidlá, ktoré vám pomôžu dostať naše domácnosti do farebnej harmónie. 

1. Pravidlo 60 – 30 – 10

Nech je váš štýl akýkoľvek,  pravidlo 60 – 30 – 10  umožňuje mať  vyváženú farebnú paletu .

Najskôr si treba zvoliť dominantnú farbu. Toto je najdôležitejšia farba a zaberie  60%  miestnosti, ktorú chcete zariadiť. Najlepšie je vybrať si neutrálny alebo nejaký tlmený odtieň, ktorý je možné použiť na veľké povrchy, ako sú steny, bez toho, aby ste v priestore dusili. Potom prichádza na rad sekundárna farba. Je o niečo odvážnejšia ako tá prechádzajúca farba a vyplní asi 30% priestoru. Posledných 10% patrí farbe akcentu. Táto farba má byť tá najodvážnejšia. Ňou vyjadríte svoju osobnosť v doplnkoch. Pretože najväčšie čaro sa skrýva v maličkostiach. 

2. Teplé vs. Studené farby

Odtiene ako červená, oranžová a žltá sa tradične považujú za teplé farby, pretože sú žiarivejšie. Do tejto kategórie patria aj neutrálne odtiene akými sú hnedá a béžová. Zatiaľ čo modrá, zelená, fialová a sivá sú niektoré odtiene zahrnuté v chladnom farebnom spektre.

Výber medzi teplými alebo studenými farbami výrazne ovplyvní energiu, ktorú bude miestnosť prenášať. Teplé farby majú tendenciu vnášať do miestnosti pozitívny a príjemný pocit, a preto sú najlepšie do jedální, kuchýň či obývačiek. Chladné farby naopak vytvárajú upokojujúcu atmosféru a v priestoroch na spanie sa vždy dobre ocenia.

3. Doplnková farebná schéma

Zo všetkých farebných pravidiel, sa toto považuje často za najjednoduchšie. Je to preto, že táto farebná schéma zahŕňa iba dva odtiene. Používajú sa dva odtiene, ktoré ležia priamo oproti sebe na farebnom kruhu všetkých farieb. Získate tu kombinácie ako modrá a oranžová, žltá a fialová alebo červená a zelená. Pri tomto pravidle vzniká v interiéroch vysoký kontrast, čím prinášajú so sebou silnú energiu. Treba o nich uvažovať ako o svojich zvýrazňujúcich farbách a kombinovať ich s neutrálnymi farbami, ktoré ich vyvážia a poskytnú oku miesto pre odpočinok. 

4. Analogická farebná schéma

Analogické farby sú umiestnené vedľa seba na farebnom kruhu. Pri tomto pravidle si stačí zvoliť jednu stredovú farbu a potom použiť tiež farby na oboch stranách. Keďže pri tomto spôsobe sa používajú tiež tri farby môžete tu znova začleniť pravidlo 60-30-10, aby ste udržali svoje proporcie pod kontrolou. Ak nie ste veľkým fanúšikom žiarivých odtieňov, môžete tiež použiť analogickú farebnú schému s použitím neutrálnych odtieňov. Spravidla sa to označuje ako monochromatická farebná schéma. Všetko, čo musíte urobiť, je zmiešať čiernu, bielu a sivú farbu a vytvoriť tak elegantný moderný vzhľad.

Farba je univerzálny vizuálny jazyk. Dokáže odhaliť najintímnejšie a najskrytejšie aspekty našej osobnosti. Nebojme sa a dovoľme našim interiérom ním rozprávať!