TOP

Domáce bylinkárstvo na terase

Už vás nebaví dochucovať jedlá sušenými zmesami alebo hľadať čo najlepší bio-obchod kvôli pár čerstvým lístkom bazalky? Aj napriek malej, či dokonca žiadnej záhrade tu existuje riešenie. Bylinky si pokojne môžete vypestovať aj na terase či balkóne svojho bytu.

Trend domáceho bylinkárstva na terase nie je síce novinkou, no nie všetci v ňom vieme chodiť. Častokrát nám v hlave víria otázky ako: „Ktoré bylinky sú vhodne na môj balkón?“ „Ako sa o nich starať a čo s nimi spraviť v zime?“.  Nakoniec to však možno vzdáme s vetou: „Veď na nich aj tak ani nemám miesto.“

Možno práve tieto kreatívne riešenia, ktoré vám prinášame budú skvelou motiváciou na vybudovanie bylinnej rodinky na vašej terase alebo balkóne.

Aranžovanie a Umiestnenie

Záhrada v kvetináči

Na väčších balkónoch a priestranných terasách sa dá vymyslieť čokoľvek. V obľube sú veľké okrúhle kvetináče so zmesami byliniek, ktoré spolu dobre vychádzajú. Ak však túžite po vyvýšených záhonoch môžete ich mat. Menšie vyvýšene záhony vedia krásne doplniť ci rozdeliť priestor. Takým uletenejším nápadom je zakomponovanie vašich byliniek do staršieho rebríka. Pri tomto nápade však treba dávať pozor na stabilitu a uchytenie rebríka. Nie je vhodný na vyššie položené a veterné balkóny.

Vertikálne bylinky

Ak však nemáte dosť miesta a chcete si okrášliť svoju fasádu či predelovú stenu od suseda, vertikálna záhrada je výborným riešením. Tento trend je teraz veľmi populárny a štýlový. V mnohých riešeniach sa dokonca dá vytvoriť zavlažovací systém napájaný samospádom, ktorý využije každú kvapku vody, ktorú dáte svojim bylinkám. Stále vnikajú nové a zaujímavejšie spôsoby ako tieto bylinkové vertikálne záhrady stvárniť. Tu je pár nápadov: 

Závesná bylinková záhrada

Ďalším nápadom ako ušetriť miesto sú závesné košíky. Ak sú strategicky umiestnené a vysadené plazivými bylinkami vedia poskytnúť pocit súkromia a v horúcich mesiacoch aj mierny oddych od slnka. Pri bylinkových košoch si však treba dať pozor na ich váhu a pevnosť závesného háku. Vysádzajte ich vždy tam, kam pravidelne pohodlne dosiahnete. Ak použijete háčik so zaťahovacou šnúrou, bude sťahovanie a zdvíhanie košov rýchlejšie. Keďže sú vystavené zo všetkých strán prúdením vzduchu, dochádza tu k stálemu vyparovaniu. Nezabudnite ich preto  pravidelne polievať.

ZOZNÁMENIE S BYLINKAMI

Skoro všetky bylinky, čo vidíte u známych na záhradách, môžete mať aj vy na balkóne. Bylinky sú známe tým, že nepotrebujú vyslovene priamy kontakt so zemou či veľké záhony. Tu je zopár z nich, ktoré vedia pekne oživiť terasy i balkóny v bytovkách:

Mäta

Mätu asi všetci poznáme.  Je to známa chuť, ktorú môžeme aj teraz v lete cítiť v zmrzline či limonáde. Taktiež je jednou z hlavných prísad obľúbeného miešaného nápoja menom Mojito. Jej mentolová chuť nie je však jej jedinou výhodou. Čaj z jej sušených lístkov vám vie zmierniť či odstrániť bolesť hlavy, pomôcť pri žalúdočných ťažkostiach č rôznych zápaloch.

Nech už si vyberiete akýkoľvek druh (ananásová, jahodová, dokonca aj čokoládová) počítajte s tým, že mäta je ako burina. Rastie veľmi rýchlo a treba ju dať do samostatného väčšieho kvetináča, lebo by  rastlinkám nenechala žiadne miesto. Nemá rada priame slnečné svetlo, obľubuje skôr tieň a častú zálievku hlavne v horúcich dňoch. 

Bazalka

Najobľúbenejšia talianska bylina chutí výborne s olivovým olejom, paradajkami a mozzarellou. Neraz sme sa s ňou stretli pri príprave chutnej pizze či cestovín. Samozrejme neobchádza ani šaláty a je základom pre chutné pesto. 

Podporuje chuť k jedlu, uľahčuje trávenie a pôsobí proti plynatosti. Keď vám niekto brnká na nervy neotáľajte a spravte si chutnú večeru. Bazalka vám skúsi zlepšiť náladu.

Má rada teplé a slnečné miesta, kde je chránená pred vetrom. Sadí sa do hlbších kvetináčov, v obľube má vlhkú pôdu a rada si pochutí na hnojive plnom živín.

Levanduľa

Levanduľa tvorí neoddeliteľnú súčasť provensálskeho korenia a je vynikajúca aj v rôznych ovocných dezertoch. Túto bylinku môžeme použiť rovnako ako do letných limonád, tak aj do horúcich čajov. Takýto čaj vie upokojiť, znížiť teplotu, no aj stlmiť bolesť hlavy. Levanduľa má antibakteriálne účinky a pomáha pri liečení akné a stlmení ekzémov. Mnohí ju používajú do kúpeľov alebo pri masážach.

Okrem upokojujúcich a liečivých účinkov sa môže levanduľa použiť aj ako dekorácia. Jej čerstvé i sušené kvety vám spestria a vyvoňajú nielen balkóny, no aj interiér. 

Najdôležitejšími faktormi pre úspešné pestovanie levandule sú slnečné stanovisko a dobre priepustná pôda. Táto rastlina dobre odoláva suchu a na to, aby prosperovala nepotrebuje extra výživnú pôdu. V zime sa musí sťahovať do interiéru na svetlé miesto. 

Tymián

Tymian má veľmi silnú moc, preto s ním treba narábať opatrne. Má výraznú vôňu a ešte výraznejšiu chuť. Skvelo sa hodí k pečenej či grilovanej rybe. Je vynikajúci v plnke do kurčaťa, v paradajkových omáčkach, polievkach alebo marinádach.

Okrem úlohy chutného korenia, slúži aj ako prevencia voči nadúvaniu, má antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Pomáha pri chorobách horných dýchacích ciest, kašli a bronchitíde. 

Dobre sa mu darí na slnku v piesčitej, ľahkej pôde na mieste, kde je chránený pred vetrom. Zimu dokáže prežiť aj vonku, ak nie sú veľmi veľké mrazy.

Na záver ponúkame ešte pár rád, ktoré pomôžu vyťažiť z nich maximum a vytvoriť si na terase zelenú oázu:

1. Sledujte svetové strany

Priame slnko, teda balkón alebo terasa smerovaná na juh, je vhodná pre stredomorské bylinky ako rozmarín, levanduľa, bazalka, oregano, tymian, šalvia či bobkový list. Čiastočný tieň, ktorý poskytuje balkón alebo okno na východnej či západnej strane domu, ocenia stévia, medovka alebo mäta. Severná strana je pre pestovanie trochu problematická. Máte ale šancu, že vám tam vyrastie mäta, medovka, ligurček alebo pažítka.

Najdôležitejšími faktormi pre úspešné pestovanie levandule sú slnečné stanovisko a dobre priepustná pôda. Táto rastlina dobre odoláva suchu a na to, aby prosperovala nepotrebuje extra výživnú pôdu. V zime sa musí sťahovať do interiéru na svetlé miesto. 

2. Zvoľte vhodnú nádobu

Ak bylinky pestujete na rozhorúčenej terase, vyhnite sa kovovým nádobám. Vhodnejšie sú keramické, drevené, ale aj črepníky z plastu.

3. Vytvorte drenážnu vrstvu

Bylinky sú citlivé na premokrenie. Pri výsadbe preto dbajte na to, aby mala nádoba odtokový otvor a na dno nasypte dostatočnú drenážnu vrstvu z drobných kamienkov, ktorá zabráni premokreniu substrátu.

4. Pestujte od semienka

Ideálne je ak si dopestujete priesady a vypestujete si vlastné rastlinky. Tak zabezpečíte, že sa rastlinky už od mala adaptujú na konkrétne stanovište a nebudú si musieť zvykať na nové prostredie ako v prípade, že si kúpite už dospelé rastlinky.

5. Pozor na zimné mesiace

Nie všetkým bylinkám sa darí prezimovať vonku len pod textíliou a v zateplenom kvetináči. Niektoré treba schovať do chladnejšej miestnosti so svetlom, iné ( napríklad bazalka) sa u nás pestujú iba ako letničky.

Ako môžete vidieť, bylinkársvo na terase nie je žiadna veda. Treba sa do toho len pustiť, pretože čerstvé bylinky naozaj dokážu zmeniť aj to najjednoduchšie jedlo na dokonalú delikatesu!

Snáď vás aspoň jeden z týchto nápadov chytil za srdce, pretože teraz už len ostáva vybrať si tie správne bylinky na vašu terasu.